ML System z sukcesami na rynku skandynawskim

Red.: AK |Data publikacji: 2020-08-23

ML System realizuje kolejne zamówienie na dostawę modułów PV typu szkło-szkło oraz systemu fasady wentylowanej do jednego z budynków należących do Terminala Portowego w Oslo (Oslo Havn). Czarne moduły BIPV przyozdobią południową fasadę budynku administracyjnego, który poddany został gruntownej renowacji.

świetliki BIPV w hotelu w Sztokholmie

Dawid Cycoń, prezes ML System:

Konsekwentnie zwiększamy potencjał eksportowy. Nasze produkty cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród partnerów ze Skandynawii, gdzie świadomość ekologiczna oraz wiedza
w zakresie korzyści ekonomicznych wynikających z zastosowania rozwiązań BIPV są relatywnie największe. 
 

Wykonawcą instalacji BIPV w ramach projektu w Oslo jest norweska firma z branży BIVP – Solenergi FUSen, a planowany termin zakończenia prac to IV kwartał 2020 r.

W ciągu najbliższych tygodni zakończy się z kolei realizacja nowoczesnego budynku „Celsius”, będącego częścią innowacyjnego parku naukowego w szwedzkiej Uppsali. Obiekt powstaje w standardzie energetycznym „LEED Platinum”. Zwieńczeniem budynku będą, dostarczone przez ML System, moduły PV typu full-black (z niewidoczną częścią aktywną) w formie fasady wentylowanej, które zamontowane zostaną dookoła attyk. Łączna powierzchnia fasady wentylowanej to 250 m2.  Jak twierdzi biuro prasowe firmy, zastosowanie zintegrowanego systemu mocowań uczyni inwestycję jeszcze bardziej opłacalną. Moduły stworzą jedną powierzchnię, bez widocznych profili.

W IV kwartale 2020 r. planowane jest zakończenie prac w centrum turystycznym w norweskim Dalsnibba, które  fasady szklane wyprodukowane przy użyciu modułów z powłoką kwantową. Ze względu na lokalizację i funkcję obiektu zestawy szybowe w fasadach muszą mieć wysoką przepuszczalność światła, przy jednoczesnym niskim współczynniku przepuszczalności energii.  Fasada dodatkowo będzie generowała energię elektryczną na potrzeby obiektu.

Ponadto ML System współrealizuje aktualnie kilka innych projektów, m.in. w Sztokholmie, gdzie powstaje pierwszy zeroenergetyczny hotel w Skandynawii. Ideą architektów (White Arkitekter) było stworzenie obiektu inspirującego do prowadzenia ekologicznego trybu życia. Dzięki zainstalowaniu 2500 m2 modułów fotowoltaicznych oraz wykonaniu 24 odwiertów geotermalnych budynek w rozliczeniu rocznym będzie produkował więcej energii niż zużywał. Integralną częścią architektury są trzy świetliki BIPV o łącznej powierzchni
300 m2, zlokalizowane nad atrium budynku oraz fasada wentylowana BIPV o łącznej powierzchni 900 m2, którą tworzą wysokowydajne moduły PV typu szkło-szkło o różnych wysokościach i kolorach. Rozwiązania BIPV dostarczył ML System, zaś generalnym wykonawcą jest firma Skanska.

Zobacz również

Niewymuszony optymizm producentów okien

Niewymuszony optymizm producentów okien

Są firmy, które nie tylko nie narzekają, ale wręcz z wielkim optymizmem inwestują w nowe maszyny i linie produkcyjne. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca dotarło do nas kilkanaście takich informacji. Przedstawiamy niektóre z nich.

Najlepsze wpisy z Pressroomu

Najlepsze wpisy z Pressroomu

Przedstawiamy subiektywną listę najciekawszych wieści z firm, które opublikowaliśmy w ostatnim czasie. Jednocześnie zapraszamy do lektury całego działu Pressroom, w którym można odkryć jeszcze więcej ciekawych treści.

Jak klienci indywidualni w Polsce kupują okna?

Jak klienci indywidualni w Polsce kupują okna?

Centrum Analiz Branżowych przygotowało nowy raport, który sprawdza, jak Polacy kupują okna. Analizie poddano ścieżki zakupowe inwestorów indywidualnych, od pojawienia się potrzeby, aż po wrażenia po zakupie.

1