ML System pomoże światu wygrać z koronawirusem!

Autor: |Data publikacji:

Nasz sztandarowy dostawca szyb fotowoltaicznych, z którymi branża okien i fasad wiąże ogromne nadzieje na przyszłość, spółka ML System gościła wczoraj Prezydenta Andrzeja Dudę, by zaprezentować w jego obecności swój najnowszy wynalazek. Powstałe w Zaczerniu urządzenie, korzystając z technologii kropek kwantowych, wykrywa obecność cząstek koronowirusa w oddechu. Cały proces wygląda jak badanie alkomatem, a po kilkunastu sekundach na ekranie pokazuje się wynik: pozytywny lub negatywny. To może być rewolucja w wykrywaniu zakażeń.

– To urządzenie ma za zadanie diagnozować wirusa wszędzie. – mówił w trakcie prezentacji szef ML System, Dawid Cycoń. – Wierzę, że po wdrożeniu do masowej produkcji pokonamy wirusa bardzo szybko nie tylko w skali naszego regionu, ale również w skali całego świata. (…) Jesteśmy po wstępnych badaniach, uzyskaliśmy zgodę komisji bioetyki lekarskiej na przejście do fazy badań już na gotowych wymazach, spodziewamy się bardzo szybko wyników w zakresie czułości i wykrywalności urządzenia – dodał.

Testowi na prototypie wykrywacza koronowirusa poddał się zarówno Prezydent, jak i towarzyszące mu osoby. Wyniki u wszystkich były negatywne. Jeśli badania medyczne tego urządzenia potwierdzą jego skuteczność, wówczas takie wykrywacze będą mogły stanąć w każdej szkole, w każdym zakładzie pracy, w sklepach, muzeach, teatrach czy salach treningowych. Szybki test natychmiast wykryje potencjalnych nosicieli i pozwoli ich odizolować. Walka z koronawirusem może zostać wygrana, a obawy społeczne uspokojone. Oczywiście nie stanie się to z dnia na dzień, ale pierwszy krok w Zaczerniu został już zrobiony.

Fot. KPRP/Jakub Szymczuk

Odkrycie tego urządzenia tu właśnie, w podrzeszowskiej firmie (…) jest dzisiaj wielką dumą nie tylko Podkarpacia, ale całej Rzeczypospolitej, a także również i moją – powiedział po badaniu Prezydent Andrzej Duda. – Wierzę w to, że wkrótce po badaniach klinicznych, które w najbliższych dniach się rozpoczną, urządzenie to będzie mogło trafić do masowej produkcji i – mam nadzieję – rozsławi firmę na całym świecie, dlatego że jest to coś, czego do tej pory nie stworzył i nie zaprezentował – o ile mi wiadomo – jeszcze nikt. (…) To jest naprawdę rewolucja, i jeszcze raz chcę wyrazić ogromną radość, że ona dzisiaj właśnie dzieje się w Polsce i z Polski.

Komentarz redakcji: Dumna może być też branża stolarki, z której wywodzi się przecież prezes ML System, pan prezes Dawid Cycoń. Od okien dachowych, następnie fasad, przeszedł on do fotowoltaiki, a potem do Quantum Glass – dzięki ogromnej pracowitości i dużemu samozaparciu, to mu się udało. Dał nową perspektywę dla naszej branży. Teraz daje perspektywę dla skutecznego i szybkiego diagnozowania koronawirusa. Nie ma powodu, by sądzić, że to mu się nie powiedzie. Duma branżowa.

Zobacz również

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska zobowiązały się do współpracy na rzecz zrównoważonego budownictwa. Producenci stolarki drewnianej oraz szkła wspólnie, na bazie swoich technologii, stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym.

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Grupa Inwido, do której wśród producentów okien i drzwi należy m.in. Sokółka, opublikowała właśnie raport. Obejmuje on wyniki z drugiego kwartału roku 2024. Firma podkreśla, że powraca na ścieżkę wzrostu.

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy ogłosiła przejęcie Wesko Locks, kanadyjskiej firmy specjalizującej się w produkcji zamków elektronicznych i specjalistycznych.

1