ML System pomoże światu wygrać z koronawirusem!

Red.: RK |Data publikacji: 2021-02-12

Nasz sztandarowy dostawca szyb fotowoltaicznych, z którymi branża okien i fasad wiąże ogromne nadzieje na przyszłość, spółka ML System gościła wczoraj Prezydenta Andrzeja Dudę, by zaprezentować w jego obecności swój najnowszy wynalazek. Powstałe w Zaczerniu urządzenie, korzystając z technologii kropek kwantowych, wykrywa obecność cząstek koronowirusa w oddechu. Cały proces wygląda jak badanie alkomatem, a po kilkunastu sekundach na ekranie pokazuje się wynik: pozytywny lub negatywny. To może być rewolucja w wykrywaniu zakażeń.

– To urządzenie ma za zadanie diagnozować wirusa wszędzie. – mówił w trakcie prezentacji szef ML System, Dawid Cycoń. – Wierzę, że po wdrożeniu do masowej produkcji pokonamy wirusa bardzo szybko nie tylko w skali naszego regionu, ale również w skali całego świata. (…) Jesteśmy po wstępnych badaniach, uzyskaliśmy zgodę komisji bioetyki lekarskiej na przejście do fazy badań już na gotowych wymazach, spodziewamy się bardzo szybko wyników w zakresie czułości i wykrywalności urządzenia – dodał.

Testowi na prototypie wykrywacza koronowirusa poddał się zarówno Prezydent, jak i towarzyszące mu osoby. Wyniki u wszystkich były negatywne. Jeśli badania medyczne tego urządzenia potwierdzą jego skuteczność, wówczas takie wykrywacze będą mogły stanąć w każdej szkole, w każdym zakładzie pracy, w sklepach, muzeach, teatrach czy salach treningowych. Szybki test natychmiast wykryje potencjalnych nosicieli i pozwoli ich odizolować. Walka z koronawirusem może zostać wygrana, a obawy społeczne uspokojone. Oczywiście nie stanie się to z dnia na dzień, ale pierwszy krok w Zaczerniu został już zrobiony.

Fot. KPRP/Jakub Szymczuk

Odkrycie tego urządzenia tu właśnie, w podrzeszowskiej firmie (…) jest dzisiaj wielką dumą nie tylko Podkarpacia, ale całej Rzeczypospolitej, a także również i moją – powiedział po badaniu Prezydent Andrzej Duda. – Wierzę w to, że wkrótce po badaniach klinicznych, które w najbliższych dniach się rozpoczną, urządzenie to będzie mogło trafić do masowej produkcji i – mam nadzieję – rozsławi firmę na całym świecie, dlatego że jest to coś, czego do tej pory nie stworzył i nie zaprezentował – o ile mi wiadomo – jeszcze nikt. (…) To jest naprawdę rewolucja, i jeszcze raz chcę wyrazić ogromną radość, że ona dzisiaj właśnie dzieje się w Polsce i z Polski.

Komentarz redakcji: Dumna może być też branża stolarki, z której wywodzi się przecież prezes ML System, pan prezes Dawid Cycoń. Od okien dachowych, następnie fasad, przeszedł on do fotowoltaiki, a potem do Quantum Glass – dzięki ogromnej pracowitości i dużemu samozaparciu, to mu się udało. Dał nową perspektywę dla naszej branży. Teraz daje perspektywę dla skutecznego i szybkiego diagnozowania koronawirusa. Nie ma powodu, by sądzić, że to mu się nie powiedzie. Duma branżowa.

Zobacz również

Kolejna inwestycja Erkado w Radomiu

Kolejna inwestycja Erkado w Radomiu

Otrzymaliśmy właśnie informację o starcie nowej inwestycji tej firmy pod Radomiem. W Wośnikach ruszyła budowa budynku magazynowego wraz zapleczem technicznym dla radomskiej fabryki Erkado.

Niemiecki rynek drzwi wewnętrznych urósł i rosnąć będzie

Niemiecki rynek drzwi wewnętrznych urósł i rosnąć będzie

Rynek drzwi wewnętrznych w Niemczech znacznie wzrósł w ubiegłym roku. Jednak według danych Branchenradar.com, wzrosty pochodziły wyłącznie z sektora mieszkaniowego. Ten rok będzie jeszcze lepszy.

Wielka wymiana stolarki we Włoszech

Wielka wymiana stolarki we Włoszech

Włosi planują do końca roku duża wymianę okien i drzwi. Około 20 na 100 Włochów planuje przeprowadzić wymianę stolarki w swoich domach.

1