ML System pomoże światu wygrać z koronawirusem!

Red.: |Data publikacji:

Nasz sztandarowy dostawca szyb fotowoltaicznych, z którymi branża okien i fasad wiąże ogromne nadzieje na przyszłość, spółka ML System gościła wczoraj Prezydenta Andrzeja Dudę, by zaprezentować w jego obecności swój najnowszy wynalazek. Powstałe w Zaczerniu urządzenie, korzystając z technologii kropek kwantowych, wykrywa obecność cząstek koronowirusa w oddechu. Cały proces wygląda jak badanie alkomatem, a po kilkunastu sekundach na ekranie pokazuje się wynik: pozytywny lub negatywny. To może być rewolucja w wykrywaniu zakażeń.

– To urządzenie ma za zadanie diagnozować wirusa wszędzie. – mówił w trakcie prezentacji szef ML System, Dawid Cycoń. – Wierzę, że po wdrożeniu do masowej produkcji pokonamy wirusa bardzo szybko nie tylko w skali naszego regionu, ale również w skali całego świata. (…) Jesteśmy po wstępnych badaniach, uzyskaliśmy zgodę komisji bioetyki lekarskiej na przejście do fazy badań już na gotowych wymazach, spodziewamy się bardzo szybko wyników w zakresie czułości i wykrywalności urządzenia – dodał.

Testowi na prototypie wykrywacza koronowirusa poddał się zarówno Prezydent, jak i towarzyszące mu osoby. Wyniki u wszystkich były negatywne. Jeśli badania medyczne tego urządzenia potwierdzą jego skuteczność, wówczas takie wykrywacze będą mogły stanąć w każdej szkole, w każdym zakładzie pracy, w sklepach, muzeach, teatrach czy salach treningowych. Szybki test natychmiast wykryje potencjalnych nosicieli i pozwoli ich odizolować. Walka z koronawirusem może zostać wygrana, a obawy społeczne uspokojone. Oczywiście nie stanie się to z dnia na dzień, ale pierwszy krok w Zaczerniu został już zrobiony.

Fot. KPRP/Jakub Szymczuk

Odkrycie tego urządzenia tu właśnie, w podrzeszowskiej firmie (…) jest dzisiaj wielką dumą nie tylko Podkarpacia, ale całej Rzeczypospolitej, a także również i moją – powiedział po badaniu Prezydent Andrzej Duda. – Wierzę w to, że wkrótce po badaniach klinicznych, które w najbliższych dniach się rozpoczną, urządzenie to będzie mogło trafić do masowej produkcji i – mam nadzieję – rozsławi firmę na całym świecie, dlatego że jest to coś, czego do tej pory nie stworzył i nie zaprezentował – o ile mi wiadomo – jeszcze nikt. (…) To jest naprawdę rewolucja, i jeszcze raz chcę wyrazić ogromną radość, że ona dzisiaj właśnie dzieje się w Polsce i z Polski.

Komentarz redakcji: Dumna może być też branża stolarki, z której wywodzi się przecież prezes ML System, pan prezes Dawid Cycoń. Od okien dachowych, następnie fasad, przeszedł on do fotowoltaiki, a potem do Quantum Glass – dzięki ogromnej pracowitości i dużemu samozaparciu, to mu się udało. Dał nową perspektywę dla naszej branży. Teraz daje perspektywę dla skutecznego i szybkiego diagnozowania koronawirusa. Nie ma powodu, by sądzić, że to mu się nie powiedzie. Duma branżowa.

Zobacz również

Dobra passa Oknoplastu na rynku francuskim

Dobra passa Oknoplastu na rynku francuskim

Po dobrych informacjach z Ochmanowa na temat bieżącej sprzedaży, po sukcesach we włoskim programie renowacji budynków, dobre wieści płyną też z rynku francuskiego. Tamtejszy oddział małopolskiej spółki wciąż notuje dobre wyniki sprzedażowe oraz rozbudowuje sieć partnerów Premium.

Bezpieczeństwo Pożarowe 4.0 od Mercora

Bezpieczeństwo Pożarowe 4.0 od Mercora

Grupa Mercor, lider segmentu biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych, m.in. drzwi i klap dachowych, osiągnął w I kwartale br. przychody w wysokości niemal 137 mln zł i było to o 47 proc więcej niż w I kwartale 2021. Jeszcze lepszy i to aż o 222 proc. był wynik EBIT.

Włosi polubili plastikowe okna

Włosi polubili plastikowe okna

W 2021 r. we Włoszech wzrosło o 16 proc. zużycie PCW w budownictwie. Ten wynik to wzrost popytu na plastikowe okna i drzwi.

1