ML System: nowe patenty szybowe dla okien

Red.: |Data publikacji:

ML System podał swoje wyniki finansowe z I półrocza. W okresie od stycznia do końca czerwca firma osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 42 mln zł w porównaniu do 41,2 w roku ubiegłym.

Przedmiotem działalności ML System są systemy instalacji fotowoltaicznych. Firma produkuje tradycyjne panele fotowoltaiczne oraz panele fotowoltaiczne zintegrowane w szybach zespolonych. Pierwsze półrocze dla spółki zakończyło się wzrostem przychodów powyżej wartości 42 mln zł. Jednak firma jest bardziej zadowolona z poprawy rentowności. Wynika ona z tego, że spółka podejmowała się realizacji bardziej opłacalnych w stosunku do roku ubiegłego kontraktów.

Ponadto ML System realizował w tym półroczu także sprzedaż przez swoją jednostkę podległą – Fotowoltaiczne Centrum Badawczo-Rozwojowe. Polegało to na oferowaniu usług badawczych oraz sprzedaży prototypów laboratoryjnych.

Fasada Filharmonii Rzeszowskiej wykonana przez ML System.

Jakie były najbardziej istotne wydarzenia w omawianych sześciu miesiącach?
Firmie udało się  opracować kilka nowoczesnych produktów, które zostały zgłoszone jako patenty. Najnowszym, niezwykle istotnym dla branży stolarki wynalazkiem, jest fotoniczna szyba zespolona. Wyrób łączy w sobie aż trzy funkcje: produkcji energii (fotowoltaika), oświetleniową (efekt luminescencyjny) oraz grzewczą. Szyba będzie mogła być w przyszłości stosowana w oknach, świetlikach czy nawet jako element ścian fasadowych. 

Mocowanie kaskadowe paneli fotowoltaicznych.

Z innych, ważnych dla spółki wydarzeń to przede wszystkim podpisanie kontraktu o wartości niemal 40 mln zł netto. ML System ma wykonać instalację fotowoltaiczną dla Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. Prace zakończą się pod koniec grudnia 2022 r.  W minionym półroczu rozpoczęła się także budowa nowej hali produkcyjnej o powierzchni 3,6 tys. m2. Przy jej budowie ML System zamierza wykorzystać najnowsze technologie, m.in. pilotażową produkcję szyb z powłokami z kropek kwantowych. Ten produkt ma być właśnie wytwarzany w nowej hali. Budynek będzie oddany do użytku pod koniec tego roku.

Przezierna szyba fotowoltaiczna ML System zastosowana została w najnowszym oknie firmy Petecki: Future Energy Line, które jako pierwsi zobaczą goście I Krajowej Wystawy Innowacji. Wystawa odbywa się w ramach Ogólnopolskiego Forum Stolarki na targach Warsaw Build w podwarszawskim Nadarzynie.

 

Zobacz również

Wzmocnienia wciąż na fali, choć z mniejszą rentownością

Wzmocnienia wciąż na fali, choć z mniejszą rentownością

MFO, producent wzmocnień stalowych, odnotował w I półroczu br. wyraźny wzrost przychodów. Zmniejszył się natomiast wypracowany zysk netto.

Vivento zbudowało halę produkcyjną i planuje nowy magazyn

Vivento zbudowało halę produkcyjną i planuje nowy magazyn

Vivento zbudował nowa halę produkcyjną, Firma planuje także kolejna inwestycję i chce zbudować magazyn wyrobów gotowych.

Koncerny szklane podwyższały ceny w odpowiedzi na rosnące koszty

Koncerny szklane podwyższały ceny w odpowiedzi na rosnące koszty

NSG i AGC podsumowały II kwartał bieżącego roku. Spółki podnosiły ceny na swoje produkty, by zrekompensować podwyżki.

1