Metalplast Kalisz planuje inwestycje w moce produkcyjne i odnawialne źródła energii. Firma rozłożyła te projekty na kilka lat.
Metalplast Kalisz to jeden z najdłużej działających w naszym kraju producentów okien i drzwi z PCW. Firma ma też w ofercie ślusarkę aluminiową. Fabryka stale unowocześnia park maszynowy, a w najbliższych latach planuje od podstaw wybudować zakład produkcyjny zgodnie z ideą Przemysłu 4.0.
Katarzyna Żarnecka, dyrektorka handlowa w Metalplaście Kalisz wyjaśnia:
Plany, związane z rozbudową firmy to perspektywa kilku lat. Na zakupionej działce powstanie od podstaw nowa siedziba firmy z zakładem produkcyjnym. Obecnie spółka prowadzi całą działalność w dotychczasowej lokalizacji, inwestując w wymianę parku maszynowego jeśli chodzi o produkcję stolarki, jak i produkcję wyrobów z tworzyw sztucznych.
Producent zamierza także inwestować w odnawialne źródła energii – firma chce zbudować farmę fotowoltaiczną. W tym przypadku, jak wyjaśnia Katarzyna Żarnecka, został już wybrany wykonawca, a w najbliższych dniach uzgodniona zostanie ostateczna wersja umowy oraz nastąpi jej podpisanie. Budowa farmy o mocy 2MW powinna rozpocząć się jeszcze w listopadzie, natomiast oddanie jej do użytku nastąpi na początku kwietnia przyszłego roku.

Metalplast Kalisz wywodzi się z państwowego przedsiębiorstwa Zakład Elementów Wyposażenia Budownictwa „Metalplast-Kalisz”, jednak historia fabryki sięga nawet okresu przedwojennego. W 1986 r. w Kaliszu rozpoczęła się produkcja okien z tworzyw sztucznych. Była to trzecia fabryka, w której wytwarzano okna tworzywowe w naszym kraju, wówczas stosowano system profili Trocal. Po zmianach ustrojowych w Polsce firma została sprywatyzowana.
Zobacz również
Szwajcarski rynek się kurczy
Z podsumowania szwajcarskiego rynku stolarki za 2022 rok wynika, że od kilku lat regularnie spada produkcja okien w tym kraju. Pocieszeniem może być fakt, że stolarka drewniana i ślusarka aluminiowa notują rekordowe wyniki.
Segment bram przemysłowych czeka stagnacja
Segment bram przemysłowych będzie notował spadki popytu. W najbliższych latach wzrost wolumenu sprzedaży będzie maksymalnie na 1,7 proc.
Niemcy: wzrost na rynku drzwi wejściowych
Jak wynika z danych zebranych przez instytut badań rynku Branchenradar.com, rynek zewnętrznych drzwi wejściowych w Niemczech w 2022 roku urósł, ale nie za sprawą wzrostu popytu.