Kooperacja Lanko i Oknoprime

Red.: |Data publikacji:

Firma Lanko, polski producent specjalizujący się w produkcji okien i drzwi z PWC oraz aluminium, wykupił 45 proc. udziałów w Oknoprime. Wartość transakcji objęta jest tajemnicą handlową. 

Lanko

Firma Lanko powstała w 2002 roku w Dobrej koło Turku. Wytwórca okien z woj. wielkopolskiego zatrudnia 135 osób. Jego linie produkcyjne wspierane są przez nowoczesne roboty zgrzewające firmy Graf, a w najbliższym czasie planowana jest kolejna rozbudowa parku maszynowego. Asortyment Lanko jest dostępny nie tylko w Polsce – firma eksportuje m.in. do Niemiec, Niderlandów, Francji oraz Belgii. Oprócz wzmocnienia linii produkcyjnych przedsiębiorstwo postawiło też na współpracę z Oknoprime, czego skutkiem jest wykupienie części jego udziałów. Jest to kolejny krok w rozwoju firmy – w ubiegłym roku przejęła ona 100 proc. udziałów Dekorplastu.

Oknoprime zostało założone przez Adama Dobkowskiego, Erica Calmeille, Tomasza Lewandowskiego i Erica Bréville, którzy od kilkunastu lat działają w Polsce na rynku stolarki otworowej. Doświadczenie zdobywali jako przedstawiciele handlowi czołowych firm z branży, wypracowując po kilkadziesiąt milionów euro obrotów – w kwestii sprzedaży są więc specjalistami. W roku 2020 założyli firmę Oknoprime, która pierwotnie zajmowała się dystrybucją stolarki na rynku francuskim. Kolejnym krokiem była decyzja o uruchomieniu własnej produkcji. Obecnie główna część sprzedaży trafia na rynek francuski, znacznie mniejsza na polski.

Lanko i Oknoprime – cele współpracy

Jak potwierdzają obie firmy – celem działań jest wzajemne uzupełnianie się ich zasobów, zarówno jeżeli chodzi o asortyment, doświadczenie, jak i obszary związane z produkcją czy dystrybucją. Kooperacja ma przynieść obustronne korzyści – zwiększyć rozpoznawalność Lanko i Oknoprime, a co za tym idzie – podwyższyć wolumen sprzedaży na rynkach zachodniej oraz centralnej Europy.

Oknoprime to dość nowy gracz, jeżeli chodzi o produkcję okien, lecz ma ogromne doświadczenie w sprzedaży, dlatego – jak wskazuje Eric Calmeille, współwłaściciel firmy – już w tak krótkim czasie (produkcja została uruchomiona w październiku ubiegłego roku) udało się wypracować znaczące obroty. Atutem jest też niewątpliwie znajomość rynku francuskiego, w czym Lanko widzi szanse na zwiększenie sprzedaży na tym obszarze i w ogóle na rynkach francuskojęzycznych. Z kolei korzyścią dla Oknoprime ma być wsparcie przez Lanko procesu produkcyjnego i rozszerzenie rynków zbytu.
Struktury organizacyjne i zarządcze obu spółek pozostają bez zmian, przy czym prokurentem Oknoprime zostanie Marek Kuna.

Eric Calmeille, współwłaściciel Oknoprime:

Chcemy się rozwijać i aby tempo tego rozwoju było szybkie, podjęliśmy taką decyzję. Jest to kontynuacja naszych działań – w październiku 2023 roku, czyli niecałe pół roku temu uruchomiliśmy własną linię produkcyjną. Chcemy, aby nasze produkty wzmocniły swoją pozycję, jak i pozycję samej firmy Oknoprime wśród odbiorców, zwłaszcza w Polsce. Rynek stolarki jest bardzo trudny, szczególnie w ostatnim czasie, dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z Lanko. Ta kooperacja pozwoli zwiększyć nasze moce produkcyjne, a oferowany asortyment będzie się wzajemnie uzupełniał, co pozwoli rozszerzyć nasze rynki eksportowe. Specjalnie nie używam tu stwierdzenia „przejęcie udziałów” – działamy na zasadzie fuzji – nie jest nią w kwestiach formalnych, ale tak funkcjonuje. Jesteśmy otwarci na współpracę na różnych polach, a to jest tylko jedno z podjętych działań.

Jak podkreśla Marek Kuna, prezes Lanko:

Jak to bywa na początku – założyciele Oknoprime musieli zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, w tym wykonawczymi. Na tym właśnie etapie nawiązała się współpraca z firmą Lanko, która ma doświadczenie zarówno handlowe, jak i produkcyjne.

Wierzę, że wspólnie jesteśmy w stanie wiele osiągnąć jako zespół. Dążyliśmy do uzyskania efektywnego rozwiązania, jakim jest wypracowanie synergii działań – połączenie zdolności produkcyjnych Lanko z know-how, zwłaszcza pod kątem sprzedażowym, firmy Oknoprime. Nasza firma już rozpoczęła intensywną rekrutację personelu, tak aby sprostać zapotrzebowaniu produkcyjnemu. Działania te mają umożliwić współwłaścicielom Oknoprime poświęcenie się temu, w czym są najlepsi, a mianowicie sprzedaży. Jako prokurent będę wspierał firmę Oknoprime we wszelkich procesach.

Zobacz również

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel podsumowało wyniki z pierwszego kwartału. Spółka odnotowała niewielki spadek w sprzedaży, ale prognozuje wzrost popytu na farby.

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy Mercor Doors wygasza produkcję w fabryce w Bielsku. Działalność będzie przeniesiona do zakładu w Dobrzeniu Wielkim.

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Grupa Arbonia poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji co do sprzedaży dywizji klimatu firmie Midea Electrics Netherlands. Pierwsze kroki związane ze zbyciem były podjęte na początku tego roku.

1