Kooperacja Lanko i Oknoprime

Red.: |Data publikacji:

Firma Lanko, polski producent specjalizujący się w produkcji okien i drzwi z PWC oraz aluminium, wykupił 45 proc. udziałów w Oknoprime. Wartość transakcji objęta jest tajemnicą handlową. 

Lanko

Firma Lanko powstała w 2002 roku w Dobrej koło Turku. Wytwórca okien z woj. wielkopolskiego zatrudnia 135 osób. Jego linie produkcyjne wspierane są przez nowoczesne roboty zgrzewające firmy Graf, a w najbliższym czasie planowana jest kolejna rozbudowa parku maszynowego. Asortyment Lanko jest dostępny nie tylko w Polsce – firma eksportuje m.in. do Niemiec, Niderlandów, Francji oraz Belgii. Oprócz wzmocnienia linii produkcyjnych przedsiębiorstwo postawiło też na współpracę z Oknoprime, czego skutkiem jest wykupienie części jego udziałów. Jest to kolejny krok w rozwoju firmy – w ubiegłym roku przejęła ona 100 proc. udziałów Dekorplastu.

Oknoprime zostało założone przez Adama Dobkowskiego, Erica Calmeille, Tomasza Lewandowskiego i Erica Bréville, którzy od kilkunastu lat działają w Polsce na rynku stolarki otworowej. Doświadczenie zdobywali jako przedstawiciele handlowi czołowych firm z branży, wypracowując po kilkadziesiąt milionów euro obrotów – w kwestii sprzedaży są więc specjalistami. W roku 2020 założyli firmę Oknoprime, która pierwotnie zajmowała się dystrybucją stolarki na rynku francuskim. Kolejnym krokiem była decyzja o uruchomieniu własnej produkcji. Obecnie główna część sprzedaży trafia na rynek francuski, znacznie mniejsza na polski.

Lanko i Oknoprime – cele współpracy

Jak potwierdzają obie firmy – celem działań jest wzajemne uzupełnianie się ich zasobów, zarówno jeżeli chodzi o asortyment, doświadczenie, jak i obszary związane z produkcją czy dystrybucją. Kooperacja ma przynieść obustronne korzyści – zwiększyć rozpoznawalność Lanko i Oknoprime, a co za tym idzie – podwyższyć wolumen sprzedaży na rynkach zachodniej oraz centralnej Europy.

Oknoprime to dość nowy gracz, jeżeli chodzi o produkcję okien, lecz ma ogromne doświadczenie w sprzedaży, dlatego – jak wskazuje Eric Calmeille, współwłaściciel firmy – już w tak krótkim czasie (produkcja została uruchomiona w październiku ubiegłego roku) udało się wypracować znaczące obroty. Atutem jest też niewątpliwie znajomość rynku francuskiego, w czym Lanko widzi szanse na zwiększenie sprzedaży na tym obszarze i w ogóle na rynkach francuskojęzycznych. Z kolei korzyścią dla Oknoprime ma być wsparcie przez Lanko procesu produkcyjnego i rozszerzenie rynków zbytu.
Struktury organizacyjne i zarządcze obu spółek pozostają bez zmian, przy czym prokurentem Oknoprime zostanie Marek Kuna.

Eric Calmeille, współwłaściciel Oknoprime:

Chcemy się rozwijać i aby tempo tego rozwoju było szybkie, podjęliśmy taką decyzję. Jest to kontynuacja naszych działań – w październiku 2023 roku, czyli niecałe pół roku temu uruchomiliśmy własną linię produkcyjną. Chcemy, aby nasze produkty wzmocniły swoją pozycję, jak i pozycję samej firmy Oknoprime wśród odbiorców, zwłaszcza w Polsce. Rynek stolarki jest bardzo trudny, szczególnie w ostatnim czasie, dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z Lanko. Ta kooperacja pozwoli zwiększyć nasze moce produkcyjne, a oferowany asortyment będzie się wzajemnie uzupełniał, co pozwoli rozszerzyć nasze rynki eksportowe. Specjalnie nie używam tu stwierdzenia „przejęcie udziałów” – działamy na zasadzie fuzji – nie jest nią w kwestiach formalnych, ale tak funkcjonuje. Jesteśmy otwarci na współpracę na różnych polach, a to jest tylko jedno z podjętych działań.

Jak podkreśla Marek Kuna, prezes Lanko:

Jak to bywa na początku – założyciele Oknoprime musieli zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, w tym wykonawczymi. Na tym właśnie etapie nawiązała się współpraca z firmą Lanko, która ma doświadczenie zarówno handlowe, jak i produkcyjne.

Wierzę, że wspólnie jesteśmy w stanie wiele osiągnąć jako zespół. Dążyliśmy do uzyskania efektywnego rozwiązania, jakim jest wypracowanie synergii działań – połączenie zdolności produkcyjnych Lanko z know-how, zwłaszcza pod kątem sprzedażowym, firmy Oknoprime. Nasza firma już rozpoczęła intensywną rekrutację personelu, tak aby sprostać zapotrzebowaniu produkcyjnemu. Działania te mają umożliwić współwłaścicielom Oknoprime poświęcenie się temu, w czym są najlepsi, a mianowicie sprzedaży. Jako prokurent będę wspierał firmę Oknoprime we wszelkich procesach.

Zobacz również

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

PSB podsumowało ceny w marketach budowlanych w marcu. To kolejny miesiąc z rzędu, w którym PSB odnotowuje spadek dynamiki wzrostu cen.

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił dużą farmę fotowoltaiczną. Jej moc wynosi 2,5 MW. Praca trwała kilka miesięcy i podzielona była na wiele etapów.

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Liczba tzw. elektrowni balkonowych w krajach DACH szybko rośnie. Montaż paneli fotowoltaicznych o niewielkiej mocy i w systemie plug-in nie wymaga specjalnych zezwoleń.

1