Kontynuacja procesu inwestycyjnego w Lesznie

Red.: RK |Data publikacji: 2020-08-07

W hali produkcyjnej Awiluxu w Lesznie zakończył się, opóźniony przez pandemię, montaż automatycznej maszyny Schirmer do produkcji okien PVC, która kosztowała ponad 5 milionów złotych. Jest to największa od czasu przeprowadzki kilka lat temu inwestycja spółki w park maszynowy.

Co ciekawe firma zamówiła jedyne w Polsce centrum obróbczo-tnące z dłuższym buforem poprzecznym, aby móc w przyszłości rozbudowywać je o kolejne moduły: automatyczne centrum cięcia wzmocnień stalowych z robotem zajmującym się wsuwaniem stali oraz tym do odkładania pociętych i obrobionych profili na wózki transportowe, dzięki czemu możliwa będzie obsługa jednoosobowa. A rozbudowa jest już w fazie uzgodnień formalnych i kompletowania dokumentacji. W jej wyniku powstanie nowa hala produkcyjna i powierzchnia magazynowa podwajające dotychczasową powierzchnię zakładu do 12 tys. mkw.

 

Nowością w zainstalowanym automacie są specjalistyczne noże do przycinania termozgrzewalnych uszczelek oraz do wycinania uszczelki przylgowej i środkowej pod słupki. Maszynę zaopatrzono również w dwie 3-osiowe, dziewięcionarzędziowe stacje do frezowania uszczelek oraz słupków. Oprócz tego, trzy podwójne (od góry i od dołu) elektryczne wkrętarki do przykręcania wzmocnień stalowych z profilem PVC na serwosilnikach z automatycznym podawaniem wkrętów. Łącznie maszyna dostaczona przez Urbana integruje ze sobą pracę 59 serwo-osi z ultranowoczesnym sterowaniem firmy BECKHOFF. Warto zauważyć, że choć decyzja o zakupie zapadła już rok temu, to inwestycję tę Awilux kończył w jednym z trudniejszych okresów na rynku.

Był to czas, w którym musieliśmy szybko zareagować, zweryfikować produkcję – wspomina prezes zarządu Marek Sprengelwprowadzić tryb  awaryjny, ciąć koszty spółki i oszczędzać. W kwietniu ograniczyliśmy czas pracy, wstrzymaliśmy wypłatę premii, wypłatę premii, a zarząd spółki zrezygnował całkowicie ze swojego wynagrodzenia. To był trudny czas – nigdy wcześniej nie musieliśmy podejmować takich decyzji. Kwiecień był nie tylko dla nas, ale i dla całej gospodarki najgorszym miesiącem. W maju przywróciliśmy normalny wymiar pracy, a w czerwcu wypłaciliśmy zaległe premie . (..) Do lipca utrzymaliśmy łączne przychody na podobnym poziomie, jak w tym samym okresie roku ubiegłego. – dodaje.

Zobacz również

Alu in – nowa marka Abakusa

Alu in – nowa marka Abakusa

Abakus tworzy nowy brand o nazwie Alu in. W ramach wyodrębnionej w strukturach firmy marki oferowana będzie stolarka aluminiowa oparta na systemach Aluprof i Schüco. Planowane są dwie linie produktowe: Alu Industrial Aluprof oraz Alu Intuitive Schüco.

Fapim buduje w Polsce nową siedzibę

Fapim buduje w Polsce nową siedzibę

Fapim buduje w Radzyminie pod Warszawą nowa halę magazynową i biurowiec. Firma planuje przeprowadzkę w połowie tego roku.

Europrofil będzie się rozbudowywał

Europrofil będzie się rozbudowywał

Europrofil z Olsztynka planuje rozbudować halę produkcyjną. Firma szacuje koszt budowy i wyposażenia hali na ok. 1 mln zł.

1