W hali produkcyjnej Awiluxu w Lesznie zakończył się, opóźniony przez pandemię, montaż automatycznej maszyny Schirmer do produkcji okien PVC, która kosztowała ponad 5 milionów złotych. Jest to największa od czasu przeprowadzki kilka lat temu inwestycja spółki w park maszynowy.
Co ciekawe firma zamówiła jedyne w Polsce centrum obróbczo-tnące z dłuższym buforem poprzecznym, aby móc w przyszłości rozbudowywać je o kolejne moduły: automatyczne centrum cięcia wzmocnień stalowych z robotem zajmującym się wsuwaniem stali oraz tym do odkładania pociętych i obrobionych profili na wózki transportowe, dzięki czemu możliwa będzie obsługa jednoosobowa. A rozbudowa jest już w fazie uzgodnień formalnych i kompletowania dokumentacji. W jej wyniku powstanie nowa hala produkcyjna i powierzchnia magazynowa podwajające dotychczasową powierzchnię zakładu do 12 tys. mkw.

Nowością w zainstalowanym automacie są specjalistyczne noże do przycinania termozgrzewalnych uszczelek oraz do wycinania uszczelki przylgowej i środkowej pod słupki. Maszynę zaopatrzono również w dwie 3-osiowe, dziewięcionarzędziowe stacje do frezowania uszczelek oraz słupków. Oprócz tego, trzy podwójne (od góry i od dołu) elektryczne wkrętarki do przykręcania wzmocnień stalowych z profilem PVC na serwosilnikach z automatycznym podawaniem wkrętów. Łącznie maszyna dostaczona przez Urbana integruje ze sobą pracę 59 serwo-osi z ultranowoczesnym sterowaniem firmy BECKHOFF. Warto zauważyć, że choć decyzja o zakupie zapadła już rok temu, to inwestycję tę Awilux kończył w jednym z trudniejszych okresów na rynku.
Był to czas, w którym musieliśmy szybko zareagować, zweryfikować produkcję – wspomina prezes zarządu Marek Sprengel – wprowadzić tryb awaryjny, ciąć koszty spółki i oszczędzać. W kwietniu ograniczyliśmy czas pracy, wstrzymaliśmy wypłatę premii, wypłatę premii, a zarząd spółki zrezygnował całkowicie ze swojego wynagrodzenia. To był trudny czas – nigdy wcześniej nie musieliśmy podejmować takich decyzji. Kwiecień był nie tylko dla nas, ale i dla całej gospodarki najgorszym miesiącem. W maju przywróciliśmy normalny wymiar pracy, a w czerwcu wypłaciliśmy zaległe premie . (..) Do lipca utrzymaliśmy łączne przychody na podobnym poziomie, jak w tym samym okresie roku ubiegłego. – dodaje.
Zobacz również
Win_Door Poland na targach Budma 2026
Już za dwa tygodnie targi BUDMA. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w dniach 3–6 lutego 2026 w nieco zmienionej formule.
Branża spotkała się w Kielcach
W ubiegłym tygodniu w Kielcach odbywały się dwa ciekawe wydarzenia. Na terenie Targów Kielce miejsce miały targi Dach Forum 2026 oraz spotkanie Rady Biznesu targów WinDoGlass.
Rekordowy turniej imienia Tomka Godlewskiego – założyciela firmy Stollar
W sobotni poranek w śnieżnej aurze udaliśmy się na polski biegun zimna, czyli do Suwałk. To tam rozgrywała się XXIII edycja turnieju imienia Tomka Godlewskiego, założyciela firmy Stollar, który prywatnie był wielkim fanem piłki nożnej.


