Koniunktura w budownictwie odrobinę się poprawiła

Red.: PG |Data publikacji: 2020-08-28

W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie jest odrobinę lepszy niż w lipcu – wynika z danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny.

W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się w przypadku budownictwa na poziomie minus 15,4. Jest on zatem nieznanie wyższy niż w lipcu (minus 16,7), jednak w porównaniu do sierpnia 2019 r. widać diametralną zmianę nastrojów – wówczas wskaźnik ten był na plusie i wyniósł 5,6.

W sierpniu zwiększył się odsetek firm, które skutki pandemii uznają za zagrażające jej stabilności (wzrost z 10,2 do 11,2 proc.). Ponad połowa firm z branży budowlanej skorzystała ze zwolnień i odroczeń z tytułu płatności podatków oraz składek ZUS oraz pożyczek lub subwencji i innej pomocy finansowej.

Co cieszy, budowlanka przewiduje mniejsze spadki zamówień niż w lipcu (-12,4 proc w porównaniu do -13,3 proc.). Blisko 1/3 firm byłaby w stanie przetrwać powyżej pół roku, gdyby bieżące działania i ograniczenia powzięte w celu zwalczania koronawirusa w Polsce i za granicą utrzymywała się przez dłuższy czas. Podobny odsetek firm uważa, że przetrwałby 2-3 miesiące.

Jak wyglądają nastroje sierpniowe w branży stolarki? Właśnie trwa kolejna fala badania Kondycja firm branży stolarki otworowej w Polsce, którą CAB uruchomił po rozpoczęciu pandemii. Badanie pokazuje, jak firmy z branży radzą sobie w dobie pandemii. Badanie potrwa do 1 września i jeszcze w tym samym tygodniu poznamy jej wyniki. Każda firma, która wypełni ankietę otrzyma wyniki z podsumowaniem kondycji naszej branży. Zapewniamy pełną anonimowość. Badanie będzie prowadzone cyklicznie. Ankieta dostępna jest TUTAJ.

 

Zobacz również

BAU 2021 to już tylko targi online zamiast hybrydowych

BAU 2021 to już tylko targi online zamiast hybrydowych

Targi Monachijskie poinformowały, że nadchodząca edycja targów BAU odbędzie się jednak tylko w formule online. Decyzję podjęto po analizie wyników ostatniej ankiety przeprowadzonej wśród wystawców.

Przedstawicielka branży najbogatszą kobietą Ameryki

Przedstawicielka branży najbogatszą kobietą Ameryki

Forbes ogłosił ranking najbogatszych self-made kobiet Ameryki. Na pierwszym miejscu uplasowała się Diane Hendricks, właścicielka ABC Supply, hurtowego dystrybutora pokryć dachowych, sidingów i okien w Ameryce.

Duże wzrosty w Somfy po trudnej wiośnie

Duże wzrosty w Somfy po trudnej wiośnie

Somfy podsumowało trzy kwartały. W tym okresie wartość przychodów ze sprzedaży wyniosła 937,2 mln euro w stosunku do 916,5 mln w 2019 r.

1