Koniec okien PCW z recyklingu?

Autor: |Data publikacji:

Posłowie do Parlamentu Europejskiego zawetowali wniosek Komisji Europejskiej, który pozwoliłby na zastosowanie ołowiu w przetworzonym PCW. Decyzja ta wywołała burzę w branży stolarki. Może bowiem ona przekreślić recykling starych okien z tego materiału!

Jak poinformowano na stronach Parlamentu Europejskiego, Komisja Europejska zaproponowała zmianę zasad dotyczących stężenia ołowiu w PCW. Tolerowane byłoby 0,1 proc. ołowiu w PCW, ale wyższe progi miały być dozwolone w przypadku PCW z recyklingu (2 proc w przypadku PCW sztywnego). Posłowie odrzucili wniosek.

Posłowie uważają, że wniosek jest sprzeczny z główną zasadą rozporządzenia REACH, którą jest ochrona zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego. Przypominają, że ołów jest substancją toksyczną, która może mieć poważny wpływ na zdrowie, w tym nieodwracalne szkody neurologiczne, nawet w małych dawkach. Uważają oni, że poziomy zaproponowane przez Komisję nie odpowiadają „bezpiecznym poziomom” i podkreślają, że dostępne są rozwiązania alternatywne – czytamy na stronach PE.

Okazuje się, że decyzja ta może zablokować recykling starych okien z PCW. – Jeżeli klasyfikacja zgodna z REACH oraz RoHS miałaby doprowadzić do zakazu używania ołowiu i kadmu w recyklacie, podważyłoby to zobowiązanie VinylPlus oraz Circular Plastics Alliance a także recykling poużytkowy PCW w całej Europie – ostrzega Charlotte Röber, dyrektorka generalna The European PVC Window Profile and related Building Products Association (EPPA). – Komisja Europejska będzie musiała się teraz głęboko zastanowić, w jaki sposób dostosuje swoją inicjatywę promującą recykling (Circular Plastics Alliance) do obecnego podejścia opartego o REACH – dodaje.

EPPA sprzeciwia się zmianom w prawie europejskim i proponuje odstępstwa dla niektórych obszarów, w których stabilizowany ołowiem recyklat ze starych produktów jest ponownie wykorzystywany. Proponowany zakaz ołowiu i odstępstwo opiera na badaniach naukowych, przeprowadzonych przez Europejską Agencję Chemikaliów ECHA. Badania te zajęły kilka lat. Wykazały one, że ​​recykling jest najbardziej zrównoważonym rozwiązaniem w przypadku stabilizatorów ołowiowych w PCW.

Czy decyzje na szczeblu europejskim mogą oznaczać koniec recyklingu starych okien w Unii Europejskiej i pozyskiwaniu z nich do produkcji nowych? Sprzeciw Parlamentu Europejskiego oznacza, że projekt nie może zostać przyjęty przez Komisję Europejską, która może teraz przedłożyć zmieniony projekt lub przedstawić nowy.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy firmę Deceuninck, która jest jedną z pierwszych firm, które wprowadziły rozwiązania oparte na recyklingu i zbieraniu materiałów odpadowych do przetworzenia.

Według firmy Deceuninck decyzja ta jest zmarnowaną szansą na ustanowienie ram prawnych regulujących recykling starych okien z PCW. Możemy jednak zapewnić, że nie wpłynie ona na naszych klientów i nie będzie miała w krótkoterminowej perspektywie wpływu na naszą działalność ani na działalność naszego zakładu recyklingu. Firma Deceuninck jest przekonana, że recykling mechaniczny jest jedyną właściwą alternatywą dla starych okien PCW, w przeciwieństwie do składowania ich na wysypisku lub spalania.

Kolejnym ruchem Komisji Europejskiej prawdopodobnie będzie przedłożenie państwom członkowskim i Parlamentowi Europejskiemu zmienionego wniosku. Być może będzie on zawierał zapis o niższej wartości progowej (np. 1 proc.), krótszym okresie ważności lub w ogóle wyeliminuje zapis dotyczący odstępstwa. Inną mniej prawdopodobną opcja jest, że Komisja ponownie uruchomi cały proces naukowy w porozumieniu z ECHA (co zajęłoby około 5 lat) lub wycofa się i zrezygnuje z prób przeforsowania wnioskowanego ograniczenia. W międzyczasie firma Deceuninck będzie w dalszym ciągu koncentrować się na zagadnieniu recyklingu i na utrzymaniu wiodącej pozycji w gospodarce obiegowej PVC, zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak i w dalszej przyszłości.

Zobacz również

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa wskazują firmy w najlepszej kondycji finansowej. Organizator ogłosił właśnie, które z nich zostały wyróżnione w tegorocznej, już siedemnastej, edycji. Statuetki będą wręczane na galach, które odbędę się wiosną i latem roku 2025. Wśród docenionych są również przedstawiciele branży stolarki.

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Trwają targi Budma/Windoor-Tech 2025, w których uczestniczy wiele firm branży stolarki. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć ze stoisk wystawców poznańskich targów.