Koniec dofinansowania z PFR!

Red.: IK |Data publikacji: 2020-07-31

Tarcza finansowa, realizowana przez Polski Fundusz Rozwoju, przestaje obowiązywać. Termin składania wniosków upływa 31 lipca. Również banki, pośredniczące pomiędzy beneficjentem a PFR, będą przyjmować wnioski tylko do dziś.

Nie oznacza to jednak, że firmy nie dostaną już pieniędzy. Jest wiele podmiotów, które nadal czekają na odpowiedź z PFR, mimo, iż minęło 21 dni roboczych, w ciągu których – jak twierdził sam fundusz – owa odpowiedź powinna nadejść.

PFR uspokaja, że wszyscy dostaną odpowiedź, a jeżeli reklamacja okaże się zasadna, firma dostanie pożyczkę, o którą wnioskowała. Z końcem lipca kończy się jedynie termin składania wniosków, a nie wypłaty subwencji.

Przedsiębiorcy, którzy otrzymali decyzję odmowną i zdecydowali się na procedurę wyjaśniającą, nadal powinni spokojnie czekać na odpowiedź. Tyle, że w zaistniałej sytuacji ciężko jest zachować spokój, zwłaszcza, że terminy mijają, a odpowiedzi brak. Banki przepraszają w imieniu funduszu, który nie daje rady na czas odpowiedzieć wszystkim zainteresowanym. Podobnie jak w przypadku ZUS-u, wniosków było znacznie więcej, niż przypuszczano.

Poza tym firmy, które złożą wniosek do 31 lipca włącznie, i otrzymają decyzję odmowną – obecnie trzeba na nią czekać parę dni – mogą w późniejszym terminie złożyć za pośrednictwem banku reklamację, czyli rozpocząć procedurę wyjaśniającą. Czas na wszczęcie takiej procedury upływa 14 sierpnia.

Jeżeli jednak firma dostanie subwencję, ale w innej kwocie, może złożyć odwołanie. Nie dotyczy to jednak tych podmiotów, które otrzymały decyzję negatywną. Czas na złożenie odwołania mija 30 września, a więc za dwa miesiące kalendarzowe. Warto tu dodać, iż do otrzymanej na skutek odwołania decyzji można złożyć reklamację, czyli rozpocząć  wspomnianą już wcześniej procedurę wyjaśniającą. W tym celu należy skorzystać z systemu internetowego banku, przez który wniosek i odwołanie były składane. Wnioski w sprawie reklamacji do odwołań banki przyjmują aż do 14 października.

Jak czytamy na stronie PFR, każda firma dostanie odpowiedź. Tyle, że nie wiadomo kiedy. Wiadomo jednak, do kiedy może można składać wnioski i odwołania i że szanse na otrzymanie subwencji są nadal. Ile natomiast będzie trzeba czekać? Tego nie wiadomo, i niestety ani banki, ani PFR nie dają żadnej konkretnej odpowiedzi…

Prowadzenie działalności w dobie pandemii przynosi nie tylko wyzwania, ale także masę pytań natury prawnej, kadrowej oraz księgowej. Uchwalane w szybkim tempie specustawy, interpretacje zapisów, rozwiązania mające na celu wsparcie przedsiębiorców – łatwo się pogubić w gąszczu napływających z mediów informacji.

iDlatego Centrum Informacji Branżowej korzystając z wiedzy oraz doświadczenia Stowarzyszenia Dom Bezpieczny oraz redakcji Forum Branżowego stworzyło Punkt Konsultacyjny, w którym będzie rozwiewać wszelkie wątpliwości, dawać wskazówki i wsparcie firmom z naszej branży. Zachęcamy do lektury:

Prawo i kadry

Zobacz również

IFN inwestuje w e-commerce

IFN inwestuje w e-commerce

Austriacki koncern IFN (właściciel m.in. marki Internorm) przejał pakiet większościowy duńskiej firmy Skanva Group, która zajmuje się sprzedażą online stolarki w Danii, Norwegii i Islandii. To kolejny dowód ma to, że branża stolarki inwestuje coraz więcej w e-commerce.

Na rynku farb od maja widać ożywienie

Na rynku farb od maja widać ożywienie

Europejski rynek farb i lakierów notuje od maja tego roku ożywienie. Jednak wciąż trudna jest sytuacja w segmencie farb przemysłowych.

Koszaliński PUF zamknięty przez koronawirusa!

Koszaliński PUF zamknięty przez koronawirusa!

W zakładzie Grupy Q4Windows, produkującym okna i drzwi pvc, wykryto koronawirusa już u kilkunastu pracowników. Sanepid zdecydował o kwarantannie, poddaniu badaniom wszystkich pracowników i podjął decyzję o zamknięciu zakładu.

1