Kolejny kwartał z dwucyfrowym wzrostem w Assa Abloy

Red.: |Data publikacji:

Assa Abloy podsumowało pierwszy kwartał bieżącego roku. Spółka podaje, że sprzedaż wzrosła o 22 proc. w stosunku do roku 2021.

Wyniki z pierwszych trzech miesięcy tego roku pokazują kontynuację wysokich wzrostów sprzedaży w Assa Abloy. Spółka podliczyła, że przychody w pierwszym kwartale wyniosły 26,59 mld koron szwedzkich (ok. 11,95 mld zł) w stosunku do 21,8 mld (ok. 9,8 mld zł) w 2021 r., jest to wzrost o 22 proc. Na wzrost wpłynęły także przejęcia – w omawianym okresie firma podpisała umowę kupna trzech podmiotów, których łączna wartość sprzedaż wyniosła 250 mln koron (ok. 112 mln zł). Assa Abloy podliczyła także, że zysk operacyjny EBIT wyniósł w pierwszym kwartale 4 mld koron (ok. 1,8 mld zł) w porównaniu do 3,18 mld (ok. 1,43 mld zł) w roku 2021, to oznacza wzrost o 26 proc.

Wysoka sprzedaż i wzrost organiczny spowodowane były kilkoma czynnikami, przede wszystkim dużym popytem i wzrostem cen. Jednak w tych trzech miesiącach firma mierzyła się w wieloma trudnościami. Były to rosnące koszty materiałów i surowców, problemy z łańcuchami dostaw, niedobory komponentów. Firma szczególnie odczuła kłopoty z dostępnością półprzewodników. Assa Abloy nadal odczuwa też skutki pandemii koronawiourusa – w pierwszym kwartale odnotowana była wyjątkowo wysoka absencja pracowników z powodu zachorowań. Dużym problemem były także rosnące koszty energii, które według firmy osiągnęły rekordowe poziomy.

Sytuację rynkową, a także najbliższą przyszłość ocenił Nico Delvaux, prezes Assa Abloy:

Mimo wzrostu niepewności makroekonomicznej i geopolitycznej, nasza działalność opiera się na wielu długoterminowych czynnikach wzrostu. Podstawowym czynnikiem jest potrzeba bezpieczeństwa i ochrony. Jest ona dodatkowo wspierana przez rosnący popyt na elastyczne i wygodne rozwiązania w zakresie dostępu, które są możliwe dzięki nowym technologiom, urbanizacji i zwiększonemu naciskowi na zrównoważony rozwój.

Zobacz również

ML System zakończył kwartał dwoma patentami na szyby

ML System zakończył kwartał dwoma patentami na szyby

ML System podliczył wyniki handlowe z I kwartału. Firma odnotowała spadek wartości przychodów ze sprzedaży.

Niższa wartość zamówień w Mercorze

Niższa wartość zamówień w Mercorze

Grupa Mercor pozyskała w kwietniu zamówienia o wartości niższej o 18 proc. w stosunku analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Hydro i Saint-Gobain chcą wspólnie minimalizować ślad węglowy

Hydro i Saint-Gobain chcą wspólnie minimalizować ślad węglowy

Hydro Building i Saint-Gobain nawiązały współpracę na polu niskoemisyjnych fasad. Obie firmy będą współpraować by zmniejszyć ślad węglowy.

1