Kolejny kwartał z dwucyfrowym wzrostem w Assa Abloy

Red.: |Data publikacji:

Assa Abloy podsumowało pierwszy kwartał bieżącego roku. Spółka podaje, że sprzedaż wzrosła o 22 proc. w stosunku do roku 2021.

Wyniki z pierwszych trzech miesięcy tego roku pokazują kontynuację wysokich wzrostów sprzedaży w Assa Abloy. Spółka podliczyła, że przychody w pierwszym kwartale wyniosły 26,59 mld koron szwedzkich (ok. 11,95 mld zł) w stosunku do 21,8 mld (ok. 9,8 mld zł) w 2021 r., jest to wzrost o 22 proc. Na wzrost wpłynęły także przejęcia – w omawianym okresie firma podpisała umowę kupna trzech podmiotów, których łączna wartość sprzedaż wyniosła 250 mln koron (ok. 112 mln zł). Assa Abloy podliczyła także, że zysk operacyjny EBIT wyniósł w pierwszym kwartale 4 mld koron (ok. 1,8 mld zł) w porównaniu do 3,18 mld (ok. 1,43 mld zł) w roku 2021, to oznacza wzrost o 26 proc.

Wysoka sprzedaż i wzrost organiczny spowodowane były kilkoma czynnikami, przede wszystkim dużym popytem i wzrostem cen. Jednak w tych trzech miesiącach firma mierzyła się w wieloma trudnościami. Były to rosnące koszty materiałów i surowców, problemy z łańcuchami dostaw, niedobory komponentów. Firma szczególnie odczuła kłopoty z dostępnością półprzewodników. Assa Abloy nadal odczuwa też skutki pandemii koronawiourusa – w pierwszym kwartale odnotowana była wyjątkowo wysoka absencja pracowników z powodu zachorowań. Dużym problemem były także rosnące koszty energii, które według firmy osiągnęły rekordowe poziomy.

Sytuację rynkową, a także najbliższą przyszłość ocenił Nico Delvaux, prezes Assa Abloy:

Mimo wzrostu niepewności makroekonomicznej i geopolitycznej, nasza działalność opiera się na wielu długoterminowych czynnikach wzrostu. Podstawowym czynnikiem jest potrzeba bezpieczeństwa i ochrony. Jest ona dodatkowo wspierana przez rosnący popyt na elastyczne i wygodne rozwiązania w zakresie dostępu, które są możliwe dzięki nowym technologiom, urbanizacji i zwiększonemu naciskowi na zrównoważony rozwój.

Zobacz również

Sprzedaż systemów aluminiowych będzie rosła

Sprzedaż systemów aluminiowych będzie rosła

Globalny rynek systemów aluminiowych będzie rósł. Kolejna firma badawcza spodziewa się wzrostu do 2030 r. o ponad 7 proc. rocznie.

Automatyka budynkowa będzie się intensywnie rozwijać w najbliższych latach

Automatyka budynkowa będzie się intensywnie rozwijać w najbliższych latach

Europejski rynek systemów automatyki budynków (BAS) jest przygotowany na wzrost, wynoszący rocznie ok. 3,7 proc. Analitycy rynku przewidują, że ten stan potrwa w prognozowanym przez nich okresie, czyli do roku 2028.

Producenci okien inwestują w maszyny

Producenci okien inwestują w maszyny

Kolejni producenci stolarki otworowej sfinalizowali zakupy obejmujące najnowsze maszyny do produkcji. Są to zarówno pojedyncze urządzenia, jak i całe linie.

1