Kolejny cyberatak w branży!

Red.: |Data publikacji:

Eurocell, jeden z czołowych brytyjskich systemodawców PCW, stał się ofiarą ataku hakerskiego. Osoby trzecie uzyskały dostęp do systemów firmy i pozyskały wrażliwe dane na temat pracownikach. Firma zatrudnia ponad 2 tys. osób.

Eurocell poinformował, że włamano się do systemów informatycznych firmy i dokonano kradzieży wrażliwych danych na temat pracowników tej firmy. W ręce hakerów wpadły informacje na temat dat urodzenia, najbliższych krewnych, kont bankowych, numerów PESEL i NIP, informacje na temat zdrowia, jak i dokumentacja i ewidencja dyscyplinarna. Nie wiadomo, ilu osób dotyczy wyciek, ale z oficjalnych informacji Eurocell wynika, że przedsiębiorstwo zatrudnia obecnie ponad 2 tys. osób. Niewykluczone, że naruszenie danych dotknęło również byłych pracowników firmy z Derbyshire.

Na razie nie odnotowano wykorzystania tych danych, ale firma nie wyklucza, że mogą one zostać wykorzystane do ataków phishingowych (oszustwo polegające na podszywaniu się pod inną osobę, by wyłudzić poufne informacje, zainfekować komputery szkodliwym oprogramowaniem lub nakłonieniu ofiary do określonych działań). Może też dochodzić do wymuszeń.

Eurocell to jeden z czołowych brytyjskich systemodawców. W 2021 roku przychód tej firmy wyniósł 343 mln funtów, co oznaczało wzrost na poziomie 33 proc. w porównaniu z rokiem 2020 i 23 proc. w porównaniu z rokiem 2019. Więcej na temat brytyjskiego rynku usłyszą Państwo w najnowszym odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”, który miał swoją premierę w drugą środę miesiąca, czyli 14 września:

O rosnącym znaczeniu cyberbezpieczeństwa w europejskiej branży budowlanej niech świadczy fakt, że VdS Schadenverhütung, akredytowana jednostka kontrolująca w zakresie ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa, systemów zabezpieczeń oraz systemów informacyjnych na temat naturalnych zagrożeń, poszerza stale swoje kompetencje w zakresie bezpieczeństwa danych. W związku z tym organizacja ta podjęła współpracę z firmą konsultingową ds. bezpieczeństwa cybernetycznego, która jest przypisana do działu zarządzania ryzykiem VdS. Okazuje się bowiem, że 61 proc. przedsiębiorstw dotkniętych cyberatakami, to firmy średniej wielkości, a w wielu podmiotach brakuje odpowiedniego zarządzania ryzykiem cybernetycznym.

Przypadek firmy Eurocell to znakomity przykład tego, że również w branży stolarki należy podjąć odpowiednie środki zabezpieczające przed tego typu zagrożeniami. Przypomnijmy, że w 2020 roku firma Swisswindows ogłosiła upadłość a jednym z powodów bankructwa okazał się cyberatak przeprowadzony na firmę rok wcześniej. Jeszcze w 2009 r. był to drugi największy producent stolarki w tym kraju. Pisaliśmy o tym tutaj:

Cyberatak wykończył producenta stolarki ze Szwajcarii!

 

Zobacz również

Grupa IFN liczy w tym sezonie na rynek remontowy

Grupa IFN liczy w tym sezonie na rynek remontowy

Grupa IFN odnotowała około dwucyfrowy wzrost przychodów w sezonie 2022. Na uwagę zasługuje dynamiczny wzrost firmy Neuffer, która w grupie specjalizuje się na sprzedaży stolarki online. W tym roku austriacka spółka liczy na rozwój rynku remontowego.

MFO odczuwa spadek koniunktury w budownictwie

MFO odczuwa spadek koniunktury w budownictwie

MFO podsumował pierwszy kwartał pod względem finansowym. Firma odnotowała znaczący spadek wartości przychodów ze sprzedaży.

ML System zakończył kwartał dwoma patentami na szyby

ML System zakończył kwartał dwoma patentami na szyby

ML System podliczył wyniki handlowe z I kwartału. Firma odnotowała spadek wartości przychodów ze sprzedaży.

1