Kobiety w polskich firmach

Autor: |Data publikacji:

W Polsce udział kobiet na stanowisku prezesa firmy wynosi 28 proc. Więcej jest tylko w Słowacji – 29 proc. Jednocześnie państwa członkowskie UE do 28 grudnia 2024 r. mają obowiązek opublikowania przepisów, niezbędnych do wykonania celów dyrektywy „Kobiety w zarządach”.

Unia Europejska

Aby poprawić reprezentację kobiet na najwyższych stanowiskach Rada Europy przyjęła dyrektywę o równowadze płci w organach spółek giełdowych. Według nowych przepisów do 2026 r. spółki giełdowe powinny dążyć do tego, aby członkowie niedostatecznie reprezentowanej płci pełnili co najmniej 40 proc. stanowisk dyrektorów niewykonawczych. Jednocześnie państwa członkowskie mogą zdecydować o zastosowaniu przepisów zarówno w odniesieniu do dyrektorów wykonawczych, jak i niewykonawczych. Wówczas celem będzie sprawowanie przez te osoby 33 proc. wszystkich stanowisk dyrektorskich.

Państwa członkowskie do 28 grudnia 2024 r. mają obowiązek opublikowania odpowiednich krajowych przepisów, niezbędnych do wykonania celów dyrektywy. Spółki natomiast powinny dostosować swoje działania do realizacji celów dyrektywy najpóźniej do 30 czerwca 2026 r.

Z kolei Polski Instytut Ekonomiczny opublikował raport pt. „Biznes na wysokich obcasach”. Analizą zostały objęte zarządy polskich firm. Nasz kraj znalazł się na 21. miejscu wśród 51 uwzględnionych w raporcie. Z badania wynika, że 194 tys. kobiet jest członkami zarządów i jest to jednocześnie 25 proc. obsady. Dla porównania w Unii jest to 34 proc. Kobiety też rzadziej niż mężczyźni zajmują stanowiska prezesów, jednak w Polsce jest to 28 proc. Zarabiają również mniej. Według danych GUS opublikowanych w ub. roku i dotyczących stanowisk dyrektorów generalnych oraz zarządzających – o 14 proc.

Kobiety Branży Stolarki 2024
Kobiety Branży Stolarki 2024: Joanna Cypryańska (ABR), Barbara Perłak-Porczak (BemaRes), Aleksandra Grużewska (Gdańska Fabryka Okien). Fot. StolarkaVIP

W branży stolarki wkład w rozwój przedsiębiorstw podkreśla m.in. plebiscyt: Kobiety Branży Stolarki. Jest on organizowany przez przez Stolarka VIP od 2014 roku i w tym czasie wręczono już 46 statuetek dla liderek z małych i dużych firm. W tegorocznej edycji do grona najlepszych dołączyły: Aleksandra Grużewska – kierownik operacyjny w Gdańskiej Fabryce Okien, Joanna Cypryańska – właścicielka firmy ABR (salonu stolarki Krishome) i współtwórczyni Klubu Kobiet Branży Budowlanej oraz Barbara Perłak-Porczak – dyrektor operacyjny/prokurent w firmie BEMA-Res Nowoczesne Okna i Drzwi.

Właśnie kilka dni temu odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Kobiet Branży Budowlanej. Głównym punktem programu były warsztaty, które miały na celu wsparcie uczestniczek w odkrywaniu swoich talentów, budowaniu relacji z samą sobą oraz otoczeniem, a także w jasnym i otwartym wyrażaniu swoich potrzeb. Zapraszamy do zapoznania się z relacją ze spotkania Klubu Kobiet Branży Budowlanej.

Zobacz również

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa wskazują firmy w najlepszej kondycji finansowej. Organizator ogłosił właśnie, które z nich zostały wyróżnione w tegorocznej, już siedemnastej, edycji. Statuetki będą wręczane na galach, które odbędę się wiosną i latem roku 2025. Wśród docenionych są również przedstawiciele branży stolarki.

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Trwają targi Budma/Windoor-Tech 2025, w których uczestniczy wiele firm branży stolarki. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć ze stoisk wystawców poznańskich targów.