Klejenie na szybko – co proponują producenci maszyn?

Red.: |Data publikacji:

Automatyczne oklejarki posiadają systemy łatwego przezbrajania oraz elektroniczne dozowanie kleju i układy prowadzenia folii. Dzięki temu przyspieszają proces laminowania, przy zachowaniu najwyższej jakości.

Obecnie niemal każdy producent okien PCW ma w ofercie kilkanaście standardowych kolorów profili i co najmniej tyle samo niestandardowych. Niektórzy proponują nawet pięćdziesiąt kolorów oklein, co może być atutem w rywalizacji o wymagającego klienta. Tak szeroka oferta kolorystyczna wiąże się najczęściej z koniecznością zainwestowania w maszyny do laminowania. Własne oklejanie pozwala ograniczyć magazynowanie profili kolorowych, skrócić termin wykonania realizacji oraz obniżyć ceny wyrobów w niestandardowych kolorach. W efekcie posiadanie oklejarki daje większą niezależność od dostawców i elastyczność produkcji.

Zdjęcie: Fux

Na jakość i wydajność laminowania znaczący wpływ ma użycie odpowiednich środków klejących oraz zaawansowanych technicznie maszyn. Przyśpieszyć proces, bez spadku jakości, mogą oklejarki automatyczne z elektroniczną kontrolą pracy. Przykładem takiej maszyny jest oklejarka 83-PLM-317 austriackiej firmy Fux, która posiada pełną automatykę m. in. dozowania kleju i prowadzenia folii. Dodatkową kontrolę aplikacji primera (podkładu) wykonuje kamera przemysłowa. Osuszanie kleju odbywa się za pomocą centralnej dmuchawy z nagrzewnicami powietrza. Wszystkie dane istotne dla produkcji (temperatura, prędkość, liczniki produkcji itp.) maszyna zapamiętuje i przechowuje. Cały proces jest dokładnie kontrolowany, a systemy szybkiego przezbrajania skracają czas regulacji maszyny do minimum.

Flexi przyspiesza oklejanie pojedynczych profili

Proces laminowania mogą usprawnić również takie rozwiązania, jak automatyczna zmiana okleiny, gilotyna do cięcia folii między profilami oraz stoły załadunkowo-rozładunkowe. Przy dużej skali produkcji ekonomicznie uzasadniona jest inwestycja w kompletną linię laminującą. Jednak przy mniejszych zamówieniach, w razie stwierdzenia pomyłki, wady bądź zgłoszenia reklamacji, zdarza się potrzeba oklejenia pojedynczego profilu. Standardowe laminarki wymagają zawsze wykonania próbnego klejenia na tzw. profilu startowym, co w tej sytuacji oznacza nieproporcjonalnie dużą stratę czasu i materiału. Aby rozwiązać ten problem włoski producent WPR wprowadził niedawno na rynek maszynę o nazwie Flexi. Pozwala ona na oklejanie pojedynczych profili PCW bez konieczności użycia profilu startowego.

Zdjęcie: Takapol

Kompaktową maszynę ze zintegrowanym modułem Hot Melt, można łatwo i szybko skonfigurować do bardzo małych zamówień. Według producenta, jej głównym zadaniem jest wsparcie produkcji poprzez przejęcie zleceń na nietypowe kolory, profile, braki, pomyłki i reklamacje. Ich włączenie do planu produkcyjnego powodowałoby bowiem niepotrzebne przerwy między wykonywanymi seriami wyrobów oraz straty materiałowe. Flexi to maszyna do wykonywania specjalnych produktów. Obsługuje ją jeden operator, więc nie ma potrzeby tworzyć kolejnych stanowisk produkcyjnych.

Zobacz również

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z szybą hydrożelową to jeden z najnowszych wynalazków w dziedzinie stolarki. Okazuje się, że jeśli chodzi o okna, to wciąż jest ogromne pole do innowacyjności.

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Szkło może być produkowane w czysty, zielony sposób. Nowe szkło float zaprezentował właśnie Saint-Gobain, nad podobnym rozwiązaniem pracuje AGC.

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Aluprof zaprezentował dachowy świetlik fotowoltaiczny, oparty na profilu MB-SR50N EI. Świetlik uzyskał klasyfikację odporności ogniowej REI30, co potwierdza najwyższą klasę technologiczną rozwiązania, które łączy w sobie funkcje bezpieczeństwa oraz fotowoltaiki bazującej na kropkach kwantowych.

1