Jak wygląda eksport stolarki do Francji?

Autor: |Data publikacji:

Eksport stolarki jest domeną polskich producentów i pomimo że odnotowuje spadki, jego wartość pozwala nam zachować pozycję lidera. Jeżeli chodzi o kierunki eksportowe, w czołówce nastąpiły pewne roszady. Francja, która jeszcze w 2021 r. była drugim największym odbiorcą okien i drzwi z Polski, aktualnie zajmuje trzecie miejsce.

W 2021 roku wartość polskiego eksportu stolarki do Francji wyniosła 307 mln euro, co stanowiło wzrost o ponad 23 proc. w porównaniu z rokiem 2020. Natomiast w 2022 roku eksport do Francji wyhamował. Co prawda pod względem wartościowym była poprawa w stosunku do roku 2021, ale w ujęciu ilościowym odnotowano spadek. Jednocześnie w latach 2021–2022 zauważalny był bardzo szybko rosnący eksport do Włoch (pod względem ilościowym w 2022 roku był ponad dwukrotnie większy niż w 2020) co sprawiło, że Francja spadła na pozycję trzeciego odbiorcy polskiej stolarki.

spadek eksportu
Spadek eksportu polskiej stolarki okiennej i drzwiowej do Francji wyhamował, co spowodowało, że kraj ten spadł na pozycję trzeciego odbiorcy dla polskich producentów.

Eksport stolarki do Francji w ujęciu wartościowym

Jeżeli chodzi o wartość, eksport okien i drzwi do Francji w 2022 r. osiągnął 377 mln euro, jednak w 2023 roku zmniejszył się do 365 mln euro, co oznacza spadek o 3,2 proc. Francja jest aktualnie trzecim największym rynkiem zbytu dla polskiej stolarki. Polskie firmy sprzedają tam głównie stolarkę z PCW (jej wartość wyniosła 183 mln euro). Na drugim miejscu znajdują się wyroby drewniane (76 mln euro, w podziale na okna drewniane – 67 mln euro oraz drzwi – 9 mln euro), a następnie ślusarka aluminiowa (73 mln euro). Na czwartym miejscu sklasyfikowana jest ślusarka stalowa (drzwi i bramy), a wartość jej sprzedaży wyniosła 32 mln euro.

Eksport stolarki okiennej w ujęciu ilościowym

W ujęciu ilościowym po kilkunastu latach wzrostu eksport okien do Francji w latach 2022–2023 zanotował spadki. W 2023 roku z Polski do Francji wyeksportowano 795 tys. okien, co stanowiło spadek o 9,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W tym czasie polskie firmy sprzedały na rynku francuskim 525 tys. okien z PCW, co oznacza spadek o 12,1 proc., 225 tys. okien drewnianych – spadek o 4,9 proc, oraz 45 tys. okien metalowych, co stanowiło spadek o 2,2 proc. w porównaniu z rokiem 2022.

Więcej na temat kierunków eksportu, w tym do Francji i na rynki skandynawskie przeczytają Państwo w nadchodzącym „Forum International”. W publikacji znajdą się również dotyczące aktualnej kondycji branży, raporty na temat poszczególnych kategorii produktów, informacje o największych polskich producentach czy obowiązujących trendach. Publikacja, opracowana w dwóch językach – angielskim i francuskim – będzie połączona z sierpniowym wydaniem „Forum Branżowego”. „Forum International” stanowi pigułkę wiedzy o polskim rynku stolarki, przydatnej zarówno dystrybutorom, jak i przedsiębiorcom w Europie.

Dystrybucję tego wydania zaplanowano we Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Finlandii, Szwecji, Norwegii i Danii (wysyłka imienna do salonów okienno-drzwiowych, biur PAIH, ambasad RP, konsulatów). Publikacja trafi również na ważne targi branżowe, takie jak Batimat i Equipbaie-Métalexpo w Paryżu.

ISTNIEJE JESZCZE MOŻLIWOŚĆ ZAMIESZCZENIA REKLAM W TYM WYDANIU „FORUM INTERNATIONAL”. ZAINTERESOWANYCH PROSIMY O KONTAKT REKLAMA@FORUMBRANZOWE.COM.

Zobacz również

Hydro podało swoje wyniki finansowe za II kwartał 2024 r.

Hydro podało swoje wyniki finansowe za II kwartał 2024 r.

Hydro, czołowa firma z branży aluminium i energii odnawialnej, opublikowało wyniki za drugi kwartał roku 2024. W tym czasie w porównaniu rok do roku zmalały zarówno przychody, jak i zysk.

Producenci korzystają z dofinansowania do cyfryzacji

Producenci korzystają z dofinansowania do cyfryzacji

Dofinansowanie do cyfryzacji przyznawane w ramach KPO wspiera rozwój przedsiębiorstw, przybliżając je do formuły przemysłu 4.0. Listę aktualnych beneficjentów opublikowało Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Kraje DACH ze wzrostem od 2025 roku – prognoza gospodarcza

Kraje DACH ze wzrostem od 2025 roku – prognoza gospodarcza

Prognoza gospodarcza przewiduje, że kraje DACH zaczną wychodzić z kryzysu już w roku 2025. Według analiz przeprowadzonych w Niemczech, Austrii i Szwajcarii prognozy na ten rok nie są korzystne.