Jak Müller ze Schmidtem kupują okna?

Red.: |Data publikacji:

Niemcy to najważniejszy rynek eksportowy dla polskiej stolarki, a producenci jeszcze w styczniu będą mogli poznać ścieżki zakupowe tamtejszych klientów. Czym różni się niemiecki klient od polskiego?

Jak wynika z raportu Centrum Analiz Branżowych pt. Jak Niemcy kupują okna? Badanie ścieżki zakupowej klientów indywidualnych 2022, istnieje wiele istotnych różnic pomiędzy polskimi a niemieckimi inwestorami. Niemcy, podobnie jak Polacy, kupują w większości nowe okna na potrzeby wymian. Słabe parametry termiczne starych okien mają największy wpływ na decyzję o zakupie nowych, zarówno u naszych rodzimych klientów jak i tych zza Odry.

Kolejne powody podjęcia decyzji o zakupie okien są już jednak inne. Duży wpływ na decyzję Niemców o inwestycji w stolarkę mają słabe parametry dźwiękoszczelności – to aspekt ważny dla 41 proc. ankietowanych. W Polsce to istotny powód dla 34 proc. Dla co czwartego Niemca wpływ na decyzję o zakupie nowych okien ma aspekt bezpieczeństwa (zakup okien o wyższych parametrach antywłamaniowych). W Polsce to istotna kwestia jedynie dla co dziesiątego klienta. Polacy wyżej stawiają estetykę (wskazuje na nią 43 proc. respondentów). Tylko 23 proc. Niemców wśród powodów zakupu nowych okien wspomina o tym, że stare okna były nieestetyczne.

Również źródła informacji z jakich korzystają polscy i niemieccy klienci znacznie się od siebie różnią. Elementem wspólnym jest internet na który stawia 2/3 klientów w RFN i w naszym kraju. Najbardziej rzucająca się w oczy różnica dotyczy źródeł pozyskiwania opinii o oknach. Niemcy w znacznie większej mierze liczą na opinie fachowców (sprzedawcy, montażyści, ekipy remontowe) a Polacy opierają się częściej na opiniach znajomych lub rodziny.

Więcej na temat danych zawartych w raporcie, m.in. o tym czy dla Niemców znaczenie ma kraj pochodzenia okien, usłyszą Państwo w najnowszym odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”, który swoją premierę miał 5 stycznia 2022 roku:

W raporcie Centrum Analiz Branżowych o ścieżkach zakupowych Niemców  polscy producenci i dystrybutorzy dowiedzą się m.in.: z jakich powodów nasi zachodni sąsiedzi decydują się na zakup stolarki, skąd czerpią informacje na temat okien i drzwi, kogo się radzą przed podjęciem decyzji oraz co jest dla nich ważne w ofercie i obsłudze. Będzie to bardzo ciekawy przewodnik po sprzedaży okien i drzwi na rynku niemieckim, który jest kluczowy dla polskiej branży stolarki. Więcej na temat raportu TUTAJ.

Zobacz również

Koalicja Termomodernizacji – dołącz do inicjatywy!

Koalicja Termomodernizacji – dołącz do inicjatywy!

Podczas webinarium z 1 grudnia 2022 roku poznaliśmy założenia i szczegóły Koalicji Termomodernizacji, która ma pomóc branży zdobyć nowych klientów dzięki programom finansowania wymian okien i drzwi. Obecnie trwają zapisy do tej inicjatywy.

Kolejny dobry rok Budvaru

Kolejny dobry rok Budvaru

Budvar Centrum odnotuje w tym roku 25-proc. wzrost liczby sprzedanych okien, większy za granicą niż w Polsce. Szacuje się, że wartościowo ten wzrost będzie jeszcze większy.

Pracowity rok w Fapimie

Pracowity rok w Fapimie

Fapim podsumowuje rok i od jesieni pracuje w nowej siedzibie pod Warszawą. Firma otworzyła magazyn, biurowiec i show room.

1