Irlandia spodziewa się wzrostu popytu w budownictwie

Red.: |Data publikacji:

Na irlandzkim rynku budowlanym w pierwszym kwartale tego roku notowane są spadki aktywności budowlanej. To efekt kolejnych obostrzeń związanych z COVID-19.

Irlandzki Ulster Bank przeanalizował wskaźnik PMI (wskaźnik aktywności finansowej) w budownictwie. W marcu wyniósł on 30,9, w lutym 27, a analitycy podsumowują pierwszy kwartał jako okres spadku aktywności w budownictwie. Najmniejszy spadek PMI odnotowano w budownictwie mieszkaniowym, w lutym wskaźnik wynosił 23,8. Analitycy przyznają, że generalnie wskaźnik poniżej 50 informuje o spadku aktywności ekonomicznej w branży, w tym przypadku budowlanej.

Według badań przeprowadzonego wśród firm, pomimo słabego początku roku, nastroje jednak poprawiają się. Przedsiębiorstwa spodziewają się wzrostu aktywności w budownictwie w najbliższych miesiącach. Na tę poprawę nastroju wpłynęła informacja od irlandzkiego rządu o stopniowym odchodzeniu od obostrzeń. Firmy są przekonane, że ponowne otwarcie gospodarki uwolni stłumiony popyt. Pozytywne nastawienie co do przyszłości w budownictwie deklaruje 58 proc. badanych firm.

W Irlandii trzeci miesiąc z rzędu rosną ceny. Wyższe, w porównaniu do roku ubiegłego, są koszty transportu oraz surowców do produkcji, szczególnie metali. Analitycy informują, że kluczowymi czynnikami, które wpływają na inflację to efekt pandemii i Brexitu. Irlandczycy uważają, że pojawiły się także opóźnienia w dostawach komponentów. Obecnie czas dostaw jest jednym z najwyższych w historii badania. Taka sytuacja zwiększa presję na zwiększenie mocy produkcyjnych u dostawców, co jest kolejnym problemem na rynku budowlanym.

Zobacz również

Eko-Okna nie będą finansowały obwodnicy Raciborza

Eko-Okna nie będą finansowały obwodnicy Raciborza

Eko-Okna wycofały się z finansowania budowy obwodnicy. Firmie nie odpowiada przebieg zaproponowanej trasy. Projekt budowy może przez to upaść.

ASSA ABLOY inwestuje w produkcję drzwi p-poż.

ASSA ABLOY inwestuje w produkcję drzwi p-poż.

Assa Abloy Mercor Doors inwestuje w rozbudowę fabryki w Dobrzeniu Wielkim pod Opolem. Efektem wdrożenia automatyzacji produkcji będzie podwojenie aktualnych mocy i, pomimo automatyzacji, zwiększanie zatrudnienia o 10 proc. rocznie.

Compremum skupia się na rynku amerykańskim

Compremum skupia się na rynku amerykańskim

Compremum poprzez swoją spółkę Fabryka Slonawy planuje wraz ze swoim partnerem amerykańskim zwiększyć sprzedaż stolarki w USA.

1