Inwido ze spadkami, ale Sokółka kończy półrocze na plusie

Red.: |Data publikacji:

Inwido poinformowało o wynikach za pierwsze półrocze tego roku. Dwa kwartały podsumowała też Sokółka, należąca do szwedzkiej spółki.

Inwido podliczyło, że pierwsze półrocze zakończyło przychodami ze sprzedaży w wysokości 4,35 mld koron szwedzkich (ok. 1,6 mld zł) w stosunku do 4,54 mld (ok. 1,7 mld zł) w tym samym okresie w roku 2022. Jest to więc spadek o 4 proc., a biorąc pod uwagę wzrost organiczny, spadek sięgnął 11 proc. Wartość EBITDA w omawianym okresie wyniosła z kolei 429 mln koron (ok. 166 mln zł) w porównaniu do 470 mln (ok. 182 mln zł) rok wcześniej.

Według zarządu, w drugim kwartale, w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami tego roku widać było spadek popytu. Niższa była także sprzedaż, po raz pierwszy notowana od 2019 r. Wartość i portfel zamówień również są niższe, porównując do danych z roku ubiegłego.

W Polsce częścią Grupy Inwido jest Sokółka. Marek Aniśko, dyrektor zarządzający w Sokółce:

Uważam, że to było dość dobre półrocze, udało nam się osiągnąć wzrost wartości sprzedaży o 3 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Te wyniki są dobre, biorąc pod uwagę ogólne spadki w popycie na stolarkę. Jeśli chodzi o polski rynek, to tu odczuwalny jest spadek koniunktury bardziej, niż na rynkach eksportowych.

W czerwcu Inwido przejęło także Sidey Group, szkockiego producenta stolarki.  Spółka informowała od wielu miesięcy, że planuje akwizycję, plany udało się zrealizować 13 czerwca bieżącego roku. Jest to dotychczas największa transakcja w historii firmy. Obroty szkockiego przedsiębiorstwa w okresie 12 miesięcy wyniosły 800 mln koron szwedzkich (ok. 310 mln zł). Sidney Group specjalizuje się w realizacji zamówień na rynku remontowym. Dzięki temu przejęciu Inwido stało się liderem na tym rynku w Szkocji.

Zobacz również

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

PSB podsumowało ceny w marketach budowlanych w marcu. To kolejny miesiąc z rzędu, w którym PSB odnotowuje spadek dynamiki wzrostu cen.

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił dużą farmę fotowoltaiczną. Jej moc wynosi 2,5 MW. Praca trwała kilka miesięcy i podzielona była na wiele etapów.

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Liczba tzw. elektrowni balkonowych w krajach DACH szybko rośnie. Montaż paneli fotowoltaicznych o niewielkiej mocy i w systemie plug-in nie wymaga specjalnych zezwoleń.

1