Ile kosztuje montaż okna w 2024 roku?

Red.: |Data publikacji:

Pomimo różnych dofinansowań do wymiany okien wiele osób musi opłacić inwestycję samemu. Dlatego interesujące są nie tylko ceny stolarki, ale też koszt jej zamontowania.

To, ile trzeba zapłacić za wstawienie nowego okna zależy od kilku czynników. Należą do nich m.in. kształt okna, materiał ram i rodzaj montażu. Wykonawcy w swoich ofertach uwzględniają również koszt obróbek. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w losowo wybranych firmach na terenie Polski. Naszą uwagę zwróciła deklaracja wielu z nich, że ceny usług nie zwiększyły się nawet od dwóch lat.

siegenia-montaz

W Warszawie nadal większość klientów wybiera montaż tradycyjny, na pianę. Tutaj cena za 1 mb. liczony po obwodzie okna wynosi 40 zł. W przypadku tzw. ciepłego montażu – warstwowego jest to 45 zł. Takie rozwiązanie jest wybierane przede wszystkim przez osoby urodzone w latach 80. i młodsze. Jak zauważa sprzedawca, dzięki internetowi mają oni większą wiedzę merytoryczną, ale też powszechnie szukają opinii na forach. Najdroższy jest montaż w warstwie ocieplenia, kwota zawiera się w granicach 90-100 zł/mb.

Również w Poznaniu przeważa montaż tradycyjny, na ciepły częściej decyduje się młodsze pokolenie klientów. Jednak kolejnym i to istotnym kryterium powstrzymującym przed wyborem montażu warstwowego jest wyższa cena. Podane kwoty nie odbiegają tutaj od warszawskich.

W Suwałkach nasz rozmówca podkreślił, że koszt montażu okna zależy w istotny sposób od materiału ram. Jest to w przypadku stolarki z PCW średnia cena 90 zł/mb., zaś tej z drewna i aluminium – 120 zł/mb. Z kolei widełki cenowe to – odpowiednio – od 55 do 145 zł/mb. oraz od 60 do 160 zł/mb. Ponadto klient musi się też liczyć z kosztami dodatkowymi, czyli obróbkami, takimi jak m.in. tynkowanie i malowanie. Koszt to 30-80 zł/mb. okna. W przypadku wymiany istotny jest również koszt demontażu (ok. 100-200 zł za okno), a do tego podnoszona jest kwestia utylizacji zużytej stolarki, która według prawa leży po stronie ekipy montażowej.

Teoretycznie ceny montażu okien zależą, oprócz czynników technicznych, również m.in. od lokalizacji, czyli np. lokalnych kosztów pracy, popytu czy renomy firmy. Zauważyliśmy różnice w cenach, jednak trudno powiedzieć, do jakiego stopnia są związane z wymienionymi czynnikami. Najdrożej jest w województwie dolnośląskim, gdzie koszt samego montażu wynosi ok. 47-51 zł/mb. Najtaniej zaś jest w świętokrzyskim: 40-47 zł/mb. Generalnie ceny montażu w Polsce wahają się między 40 zł/mb, a nawet 55 zł/mb.

Zobacz również

Szykuje się duże przejęcie na polskim rynku stolarki

Szykuje się duże przejęcie na polskim rynku stolarki

Grupa Kęty zamieściła na swojej stronie komunikat informujący o zawarciu przedwstępnej warunkowej umowy nabycia udziałów w Selt.

Grupa Oknoplast z nowym logo i wzrostami po pierwszym półroczu

Grupa Oknoplast z nowym logo i wzrostami po pierwszym półroczu

Podczas trwającego jubileuszu 30-lecia Oknoplastu przedstawiona została nowa identyfikacja wizualna Grupy Oknoplast. Zaprezentowano zostało nowe logo Grupy.

Optymizm w Grupie Sanco

Optymizm w Grupie Sanco

Grupa Sanco zorganizowała w połowie maja doroczne spotkanie dla firm stowarzyszonych. Odbyło się ono w Gdańsku.

1