Grupowe zwolnienia pracowników obecnie planuje 19 proc. przedsiębiorstw – podaje Manpower Group. Jest to reakcja firm na sytuację ekonomiczną.
Pracowników zwalniają także firmy budowlane
Grupowe zwolnienia pracowników miały miejsce również w latach poprzednich. W roku 2024 ich skala była największa od czasu pandemii COVID. Pracodawcy zgłosili plany zwolnień grupowych obejmujące 37,3 tys. osób. Taką decyzję podejmują również pracodawcy z branży budowlanej. W roku 2025 należy do nich producent okien, spółka WnD z Rąbienia. Pracę ma stracić tutaj 138 osób. Jest to największa redukcja w przypadku firm z Łodzi i województwa.
Tę decyzję skomentowała dla nas Agata Szymańska, menedżer HR w WnD:
W obliczu wyzwań gospodarczych oraz konieczności dostosowania działalności do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na kluczowych rynkach eksportowych, podjęliśmy decyzję o redukcji zatrudnienia, obejmującą około 20 proc. zespołu. To pierwszy tego rodzaju krok w 13-letniej historii firmy WnD. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby proces ten przebiegał w sposób odpowiedzialny – zapewniając nie tylko ustawowe świadczenia, lecz także doradztwo zawodowe oraz deklarację pierwszeństwa zatrudnienia w przypadku poprawy sytuacji rynkowej.
Grupowe zwolnienia pracowników według danych z lutego mają objąć ponad 2 tys. osób
Jak podaje GUS, według danych na koniec lutego 2025 r. w zwolnieniach grupowych pracę ma stracić 22 tys. pracowników, z czego 6 tys. osób z sektora publicznego. Te działania zadeklarowało 176 zakładów pacy.
Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego, firmy jako jeden z powodów wskazują spadek eksportu, zwłaszcza do Niemiec. Zdaniem analityków wartość sprzedaży zagranicznej w 2024 roku wyniosła 350 mld euro i była o 0,8 proc. niższa niż w 2023 r. W przypadku przedsiębiorstw obecnych na rynku niemieckim było to -4 proc. Jednocześnie udział Niemiec w polskim eksporcie zmniejszył się do 27 proc.
Wśród mających wpływ na zwolnienia pracowników przyczyn pogorszenia sytuacji firm wskazywane są m.in. wzrost kosztów pracy (69,4 proc. w kwietniu br.) oraz ogólna sytuacja gospodarcza. Znajduje to odzwierciedlenie w indeksie ogólnego klimatu koniunktury. W kwietniu był on zbliżony do wartości z marca br., jednak nadal ujemny. Pogorszenie przewiduje 14,8 proc. firm. W przypadku branży budowlanej – jak podaje GUS – prognozy dotyczące portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są niekorzystne, podobne jak w marcu. Pesymistyczne są też przewidywania co do przyszłej sytuacji finansowej.
Zobacz również
Eko-Okna opublikowały wyniki finansowe za 2024 rok
Rok 2024 przyniósł firmie Eko-Okna wzrost przychodów, ale jednocześnie odnotowano znaczący spadek rentowności.
Niepokój wokół Eko-Okien. Firma komentuje doniesienia
Firma Eko-Okna opublikowała oficjalne oświadczenie, w którym odnosi się do pojawiających się spekulacji, na temat aktualnej sytuacji.
Renolit ogłosił sprzedaż francuskiej spółki na rzecz AIAC
Grupa Renolit ogłosiła sprzedaż swojej francuskiej spółki oraz zamknięcie włoskiego zakładu Renolit Tecno Imac w Rzymie.