Gospodarka: Europa i Polska w statystyce

Autor: |Data publikacji:

Analitycy zajmujący się badaniem sytuacji gospodarczej podali dane z bieżącego roku. Wybraliśmy wyniki dotyczące zarówno Europy, jak i Polski.

Eurostat opublikował dane z najnowszego wydania Europejskiego Monitora Statystycznego, obejmujące zarówno gospodarkę, biznes, jak i rynek pracy. W I kwartale roku 2024 PKB łącznie w krajach UE wzrósł o 0,3 proc. w porównaniu do ostatniego kwartału roku ubiegłego. Stopa bezrobocia w kwietniu osiągnęła poziom 6 proc. Produkcja przemysłowa w tym miesiącu wzrosła o 0,5 proc. w odniesieniu do marca 2024 r. Jak podsumowują analitycy, pomimo wzrostów w lutym i kwietniu, ten sektor nadal odbudowuje się po znaczącym spadku, który nastąpił w styczniu br. Produkcja budowlana w Europie w marcu 2024 r. odnotowała spadek o -0,1 proc. wobec września 2023 r., kiedy nie było ani wzrostu, ani spadku.

Powyższe informacje można odnieść do danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących Polski. Produkt Krajowy Brutto w I kwartale 2024 r. wzrósł o 2,0 proc. rok do roku i o 1 proc. w odniesieniu do IV kwartału roku ubiegłego. Stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,1 proc. Produkcja sprzedana przemysłu w tym samym miesiącu okazała się o 2,2 proc. niższa niż w marcu i jednocześnie wyższa o 7,9 proc. rok do roku. Natomiast produkcja budowlano-montażowa w marcu 2024 roku była niższa o -13,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. oraz o 19,1 proc. wyższa wobec lutego br.

Zobacz również

Akzo Nobel przygotowuje się do wielkiej fuzji. Spółka podsumowała również kwartał

Akzo Nobel przygotowuje się do wielkiej fuzji. Spółka podsumowała również kwartał

Akzo Nobel podsumował drugi kwartał pod kątem handlowym. Firma jednocześnie przygotowuje się do fuzji z amerykańską Axaltą.

Wolf Fenster dołączył do Grupy Sanco

Wolf Fenster dołączył do Grupy Sanco

Do Grupy Sanco dołączyła włoska firma Wolf Fenster. Sieć producentów szyb zespolonych wciąż rośnie, do Grupy należy dziewięć polskich firm.

Hydro zwiększa zysk oraz wprowadza zmiany w polskim oddziale

Hydro zwiększa zysk oraz wprowadza zmiany w polskim oddziale

Hydro wprowadza zmiany organizacyjne w polskim zarządzie, z firmą żegna się Piotr Wieliński. Spółka publikuje dane z drugiego kwartału.