Gealan zakłada zaledwie 15 proc. spadku dla branży w 2023 roku

Red.: |Data publikacji:

Sezon 2022 kończy się dla Gealana nie tak spektakularnymi wzrostami jak w sezonie 2021, kiedy to odnotowali wzrost sprzedaży o 1/3, ale to był także dobry rok. Jak ujawnili w podcaście Branżowisko menedżerowie polskiego oddziału Gealana wzrost w Polsce był nawet wyższy.

Dyrektorzy zarządzający Gealana, Ivica Maurović i Tino Albert podzielili się na konferencji prasowej swoimi refleksjami o mijającym sezonie. W pierwszej połowie roku ich troską było nadążanie za bardzo wysokim popytem i nadzwyczajna mobilizacja działów zaopatrzeniowych firmy. Wakacyjny spadek zapotrzebowania wykorzystany został z kolei do uzupełnienia zapasów i optymalizacji dostaw po tak trudnym okresie. Pomimo spadku dynamiki  sprzedaży w II połowie roku, całościowa sprzedaż sięgnie wartości 390 mln euro, co przy 327 mln euro w roku 2021, daje 20 proc. wzrost. i jest to poziom zadowalający dla menedżerów Gealana.

W najnowszym odcinku podcastu Branżowisko polscy menedżerowie Gealana zdradzili, że dla polskiej spółki wzrosty przekroczyły wspomniane 20 proc. Ujawniają też na rok 2023 marzenie utrzymania poziomu sprzedaży na poziomie obecnego sezonu.

Ivica Maurović jest w tej kwestii dużo bardziej zachowawczy, informując o wyznaczeniu całej Grupie dużo mniej ambitnych celów:

W przyszłym roku nie będzie łatwiej. Spodziewamy się spadku sprzedaży o około 15 procent dla naszej branży. Ale my, jako Gealan, przygotowywaliśmy się do tego w ostatnich latach i jesteśmy dobrze przygotowani. Nasz cel: chcemy rozwijać się lepiej niż rynek.

Rok 2022 to również okres kontynuowania firmowych inwestycji. Wybudowany wcześniej magazyn surowców w Tanna będzie teraz rozbudowywany. Wykonano płytę fundamentową i zaczęto wznosić konstrukcję nowego magazynu wysokiego składowania, a całość tej inwestycji pochłonie 14 mln euro. Podwojona zostanie również hala logistyczna w Chorwacji, a podobna hala powstanie we Francji. Na rok 2023 Gealan planuje inwestycje o wartości 23 mln euro, które obejmą również rozwój innowacyjnych systemów, nowych narzędzi do produktów premium oraz systemy zaopatrzenia zakładów w niezależną energię. Firma wciąż stawiać będzie na zrównoważony rozwój nie tylko poprzez nowe instalacje OZE, ale też poszukując formuły tworzyw sztucznych o obniżonej zawartości CO2 czy też dalszego rozwijania wykorzystania recyklatu PCW. W tej chwili 1/3 PCW używanego w firmie Gealan to materiał z recyclingu i ten trend jest tutaj rosnący.

Zobacz również

Szwajcarski rynek się kurczy

Szwajcarski rynek się kurczy

Z podsumowania szwajcarskiego rynku stolarki za 2022 rok wynika, że od kilku lat regularnie spada produkcja okien w tym kraju. Pocieszeniem może być fakt, że stolarka drewniana i ślusarka aluminiowa notują rekordowe wyniki.

Segment bram przemysłowych czeka stagnacja

Segment bram przemysłowych czeka stagnacja

Segment bram przemysłowych będzie notował spadki popytu. W najbliższych latach wzrost wolumenu sprzedaży będzie maksymalnie na 1,7 proc.

Niemcy: wzrost na rynku drzwi wejściowych

Niemcy: wzrost na rynku drzwi wejściowych

Jak wynika z danych zebranych przez instytut badań rynku Branchenradar.com, rynek zewnętrznych drzwi wejściowych w Niemczech w 2022 roku urósł, ale nie za sprawą wzrostu popytu.

1