Gealan przeprowadza cyfryzację narzędziowni

Red.: AK |Data publikacji: 2021-07-19

Kiedyś do budowy narzędzi do ekstruzji potrzebne były uciążliwe interfejsy i duża ilość papieru, obecnie dane są przetwarzane i przekazywane w czasie rzeczywistym. Gealan przeprowadza cyfryzację narzędziowni, dzięki której będzie w stanie w przyszłości efektywniej projektować i produkować nowe narzędzia.

Odpowiedzialnym za proces cyfryzacji narzędziowni Gealan jest Kevin Schmelzer. Gdy w 2006 roku rozpoczynał swoją pracę jako praktykant w dziale narzędziowym, sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. 15 lat temu produkowanie narzędzi było dużo bardziej skomplikowane a proces udoskonalania i dostosowywania ich do produkcji trwał znacznie dłużej.

Szybsza produkcja dzięki cyfrowym bliźniakom​

Produkcja narzędzi tradycyjną metodą jest bardzo kosztowna. Aby wyprodukować pojedyncze narzędzie do ekstruzji profili tworzy się rysunek techniczny a następnie za pomocą specjalnego oprogramowania model 3D. Na podstawie tych danych tworzony jest prototyp narzędzia. Co się aktualnie zmieniło? 

“Wcześniej mieliśmy wiele interfejsów oprogramowania, które teraz możemy usunąć. Pozwala to nam zaoszczędzić dużo czasu i wysiłku przy duplikowaniu narzędzi. Innymi słowy, cyfrowe bliźniaki nowych narzędzi eliminują konieczność projektowania i wprowadzania każdego narzędzia od podstaw. W przeciwieństwie do poprzedniego schematu, dane produkcyjne są teraz automatycznie wprowadzane z powrotem do projektu. W przypadku konieczności wprowadzenia zmian do nowych narzędzi, teraz odbywa się to bardzo prosto: Ręczne korekty są rejestrowane za pomocą tzw. pomiaru GOM i wprowadzane z powrotem do modelu 3D.” – wyjaśnia Kevin Schmelzer.

Gotowe narzędzie i jego dane cyfrowe stanowią następnie punkt wyjścia do kolejnego narzędzia. Gdy ten cyfrowy proces zostanie całkowicie wdrożony, pomoże on zaoszczędzić znaczną ilość czasu potrzebną do produkcji i wprowadzania nowych narzędzi. Kevin Schmelzer wie, że cyfryzacja produkcji narzędzi będzie miała dla Gealan również zauważalne odzwierciedlenie w liczbach. “Spodziewamy się zaoszczędzić około jednej trzeciej kosztów. W przypadku narzędzi, które są często produkowane za sześciocyfrowe kwoty, są to ogromne sumy“. Ponadto nowe procesy przebiegają bez użycia papieru. „Wcześniej trzeba było drukować mnóstwo planów i zanieść je do różnych stanowisk produkcyjnych teraz wszystkie niezbędne dane trafiają w czasie rzeczywistym na tablety.

“Cały proces produkcji narzędzi odbywa się na niewielkiej przestrzeni. Jako wewnętrzna jednostka mamy tę zaletę, że możemy całkowicie skoncentrować się na technologii Gealan. Ponieważ budujemy nie tylko nowe geometrie, ale również wiele nowych narzędzi, ta innowacyjna technologia i zupełnie nowe podejście dadzą nam dużą przewagę w przyszłości. Przy konfigurowaniu nowych systemów silnie skoncentrowaliśmy się na zmniejszeniu nakładów na projektowanie i uruchamianie nowych narzędzi, co osiągniemy dzięki cyfrowym bliźniakom narzędzi” – podsumował Norbert Gruner, szef działu produkcji narzędzi w Gealan.

 

Zobacz również

Wielkie zmiany w AIB

Wielkie zmiany w AIB

AIB w pierwszym półroczu otworzyło nową fabrykę, zmieniło logotyp i utworzyło nowa markę AIB+. Planuje także uruchomienie nowej linii.

SCM wyda 100 mln euro na badania

SCM wyda 100 mln euro na badania

SCM planuje wydać 100 mln euro na badania i rozwój. Połowę wydatków sfinansuje z linii kredytowej od Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Polska z dużym wpływem na wyniki Grupy Schüco

Polska z dużym wpływem na wyniki Grupy Schüco

Grupa Schüco zamknęła rok 2020 z obrotami w wysokości 1,695 mld euro, co było nieznacznie gorszym wynikiem niż ten osiągnięty w 2019 roku. Okazuje się, że Polska odegrała kluczową rolę przy odnotowanych przez firmę wzrostach sprzedaży działu tworzyw sztucznych.

1