Framex inwestuje i stawia na rynek remontowy

Red.: |Data publikacji:

Framex po udanym sezonie 2022 stawia w tym roku na rynek remontowy i cały czas inwestuje w automatyzację produkcji. Firma niedawno dołączyła do Koalicji Termomodernizacji i przeszkoliła swoich pracowników z pozyskiwania dotacji w programie „Czyste Powietrze”.

Jak powiedzieli nam przedstawiciele firmy Framex, ubiegły rok był dla tego producenta udany. Dynamika wzrostu nie była tak duża jak w roku 2021, ale sprzedaż była wyższa o 8 proc. Rezultat ten udało się osiągnąć pomimo wielu wyzwań związanych z wojną w Ukrainie i rosnącymi cenami materiałów i energii.

Magdalena Goławska, właścicielka firmy Framex komentuje:

Nieprzewidywalność to najlepsze słowo, aby określić 2022 rok, ale trzeba się cofnąć także do roku 2021 i wybuchu pandemii koronawirusa. Rok 2021 był także nieprzewidywalny, jednak wtedy czynnikiem powodującym niepewność był w efekcie zachwiany łańcuch dostaw. Podsumowując te dwa lata – nasza branża nie odniosła spadków a wręcz przeciwnie, nazwałbym to czasem szalonego popytu. Każdy z inwestorów chciał dobrze ulokować swoje środki i wybierał, co jest zrozumiałe, nieruchomości.

Ten sezon w ocenie firmy Framex zapowiada się na trudniejszy pod względem handlowym. Dzieje się tak za sprawą inflacji, spadku zdolności kredytowych klientów oraz rosnących stóp procentowych, a to z kolei wpływa na spadającą liczbę rozpoczętych budów. Z tego powodu producent z województwa zachodniopomorskiego skupia się w tym sezonie na innych rynkach zbytu.

Magdalena Goławska, właścicielka firmy Framex:

W zaistniałej sytuacji postawiliśmy na rynek wymiany okien. Ucieszyła nas inicjatywa Koalicji Termomodernizacji. Cieszę się tym bardziej, że nie pamiętam w naszej branży takiej konsolidacji. Na początku marca firma Framex przystąpiła do tej inicjatywy a już dziś jesteśmy przygotowani, by obsłużyć klienta i wypełnić dla niego wniosek w WFOŚiGW. Z całą pewnością muszę stwierdzić, że rządowe wsparcie w programie „Czyste powietrze” jest szansą, by odwrócić negatywne trendy dla naszej branży.

Firma cały czas inwestuje. Niedawno uruchomiono w zakładzie produkcyjnym nowe centrum tnąco-obróbcze marki Schirmer, które zostało dostarczone przez firmę Urban. Nowa maszyna pozytywnie wpłynęła na wydajność produkcji i otworzyła producentowi drzwi do dalszych działań w zakresie automatyzacji. Jak poinformowała nas Magdalena Goławska, właścicielka firmy Framex, w tym roku udało się przedsiębiorstwu zakupić nową działkę inwestycyjną, a jeżeli warunki będą sprzyjające, rozpocznie się projektowanie nowej siedziby.

Framex to producent stolarki z PCW i ślusarki aluminiowej z siedzibą w miejscowości Morzyczyn pod Stargardem (woj. zachodniopomorskie). Firma posiada także certyfikat na produkcję stolarki ppoż. Producent jest aktywny na rynkach eksportowych – około 1/3 produkcji trafia przede wszystkim do Niemiec i krajów skandynawskich, ale firma realizowała też zamówienia nawet do tak egzotycznych dla polskiej stolarki krajów jak Indie. W 2018 r. producent wprowadził autorski system znakowania okien unikalnym kodem QR, który bardzo ułatwia serwisowanie produktów oraz obsługę klienta.

Zobacz również

Niemcy i Austriacy oszczędzają na osłonach

Niemcy i Austriacy oszczędzają na osłonach

Rynek zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych w Niemczech i Austrii przechodzi kryzys. W obu krajach sprzedaż tych wyrobów spadła w 2023 roku po raz pierwszy od wielu lat.

Kooperacja Lanko i Oknoprime

Kooperacja Lanko i Oknoprime

Firma Lanko, polski producent specjalizujący się w produkcji okien i drzwi z PCW oraz aluminium, wykupił 45 proc. udziałów w Oknoprime.

Dormakaba uruchamia kolejne elektrownie fotowoltaiczne

Dormakaba uruchamia kolejne elektrownie fotowoltaiczne

Dormakaba w tym roku uruchomiła już trzy elektrownie fotowoltaiczne w swoich zakładach produkcyjnych. Spowodują one 25-procentowe oszczędności w emisji CO2.

1