Firmy z branży wśród największych w Europie Środkowej

Red.: |Data publikacji:

Top 500 CEE 2021 to ranking największych firm Europy Środkowej i Wschodniej. W zestawieniu znajdują się także przedsiębiorstwa z branży stolarki otworowej.

Właśnie opublikowana została lista największych i najsilniejszych firm w naszym regionie – Top 500 CEE 2021. Zebrane są tu przedsiębiorstwa z Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii, Bułgarii, Serbii, Słowenii i Chorwacji. W raporcie zostały ujęte firmy, które w 2020 roku uzyskały najwyższe obroty w ujęciu bezwzględnym. Ranking został opracowany przez międzynarodowego ubezpieczyciela należności, firmę Coface pod patronatem dziennika Rzeczpospolita, który tę listę opublikował.

Realizacja Saint-Gobain w Polsce, budynek MOCAK w Krakowie.

Jeśli chodzi o polskie firmy, które działają w branży stolarki otworowej, to najwyżej, na miejscu 186. znajduje się Grupa Saint-Gobain Polska (obroty 1079 mln euro, zysk netto 43 mln euro). Kolejne miejsce – 265. zajmuje Grupa Kęty (obroty 778 mln euro, zysk netto 94 mln euro), natomiast na 289. jest Stalprodukt SA, dostawca m.in. kształtowników stalowych (obroty 728 mln euro, zysk netto 40 mln euro), z kolei 302. pozycję zajmuje Grupa PSB Handel (obroty 700 mln euro, strata 32 mln euro).

Pierwszą pozycję na liście największych firm w Europie Środkowej i Wschodniej zajmuje Polski Koncern Naftowy Orlen (obroty 18,9 mld euro, zysk netto 620 mln euro). Na drugiej pozycji jest Skoda Auto z Czech (obroty 16,2 mld euro, zysk netto 578 mln euro), a na trzeciej Jeronimo Martins Polska (obroty 13,426 mln euro, zysk netto 536 mln euro).

Zobacz również

Większa sprzedaż, ale mniejszy zysk we wzmocnieniach

Większa sprzedaż, ale mniejszy zysk we wzmocnieniach

Po niezwykle udanym sezonie 2021, po bardzo dobrym dla MFO pierwszym półroczu tego sezonu, spółka przygotowuje się na słabszy okres wynikający z warunków zewnętrznych. Uniezależnia się od kosztów energii inwestując w fotowoltaikę.

Albud będzie się rozbudowywał

Albud będzie się rozbudowywał

Albud będzie się rozbudowywał. Firma szacuje, że wartość inwestycji wyniesie ok. 7 mln zł. Producent otrzymał decyzję o wsparciu od KSSEMP.

Ekologiczne szkło nowym trendem w branży

Ekologiczne szkło nowym trendem w branży

AGC Glass Europe już w tym roku rozpocznie produkcję szkła o obniżonym śladzie węglowym. Dzięki temu firmie uda się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 40 proc.

1