Euler Hermes opublikował raport na temat niewypłacalności w polskim budownictwie. Dane wskazują, że rośnie liczba firm z kłopotami finansowymi w budownictwie kubaturowym.
Ubezpieczyciel należności handlowych Euler Hermes przygotował raport, z którego dowiemy się o sytuacji finansowej w branży budowlanej. Ostatnim, uwzględnionym miesiącem w przygotowanej publikacji jest maj. Co ciekawe, porównując od początku roku do maja, to liczba firm budowlanych, które miały problemy z płatnościami jest niższa, jeśli porównamy te dane z rokiem ubiegłym. Jest to spadek na poziomie 14 proc. Połowa niewypłacalnych firm to te infrastrukturalne, ale drugą część stanowią przedsiębiorstwa, które działają w sektorze wznoszenia budynków.

Eksperci z Euler Hermes oceniają, że dane dotyczące firm w segmencie wznoszenia budynków są niepokojące. Przede wszystkim dlatego, że stanowią one aż połowę w grupie firm budowlanych. Zwykle problemy z niewypłacalnością dotyczyły przedsiębiorstw związanych z budową dróg. Natomiast „mieszkaniówka” była bardziej stabilna. W pierwszych pięciu miesiącach tego roku jednak liczba przedsiębiorstw w obu grupach borykających się z problemami finansowymi jest taka sama.
Analitycy z Euler Hermes oceniają, że mamy obecnie do czynienia z dużym popytem jeśli chodzi o sektor budownictwa mieszkaniowego, jak i biurowego czy nawet powstawania magazynów i obiektów handlowych. Dlatego dane na temat niewypłacalności są trudne do wytłumaczenia, bo firmy powinny korzystać z dobrej koniunktury. Ponadto rozpoczął się właśnie sezon i przedsiębiorstwa są obecnie w trakcie prac budowlanych. Eksperci uważają, że na tym etapie nie powinno być problemów z bieżącym finansowaniem prac i nie wiedzą, jak tłumaczyć pojawiające się kłopoty. Dane na temat niewypłacalności Euler Hermes czerpał z publikacji zamieszczonych w Monitorach Sądowych i Gospodarczych.
Zobacz również
Podziękowania właścicieli Eko-Okien
Mateusz i Katarzyna Kłosek, do których należy największy producent stolarki w Polsce - Eko-Okna, opublikowali krótkie oświadczenie z podziękowaniami.
Swisspacer otworzył nową międzynarodową siedzibę
Swisspacer w lipcu otworzył swoją nową międzynarodową siedzibę. Mieści się ona w miejscowości Lengwil w Szwajcarii.
Niemiecki Stürtz niewypłacalny
Stürtz Maschinenbau GmbH, producent maszyn do produkcji okien z PVC, znalazł się w stanie niewypłacalności i przejdzie restrukturyzację. Pomimo trudności finansowych, firma będzie realizować zamówienia do połowy 2026 roku.