Fasady wentylowane znowu na fali

Red.: |Data publikacji:

Po słabym sezonie 2020 rynek fasad wentylowanych w Niemczech i Austrii odnotował w roku 2021 roku solidne wzrosty – poinformowała firma badawcza Branchenradar.

W sezonie 2020 w Niemczech odnotowano stagnację na rynku fasad wentylowanych. Rok 2021 to już jednak wzrosty, które wyniosły niemal 9 proc. Wartość tego rynku wzrosła do 267,2 mln euro. Za wzrost odpowiedzialny był nie tylko wzrost cen, ale także silny popyt na rynku nowego budownictwa. Wzrosty odnotowywane były we wszystkich istotnych grupach produktowych, a największe odnotowano w elewacjach z płyt HPL (ponad 12 proc.). Elewacje wentylowane metalowe rosły na poziomie wzrostu tego rynku, z kolei włókno-cementowe to wzrost o tylko 6 proc., co jest poziomem odpowiadającym mniej więcej inflacji.

Austria w roku 2020 odnotowała z kolei spadki na rynku fasad wentylowanych. Poprzedni rok przyniósł wzrosty na poziomie 7,4 proc., a wartość tego rynku wyniosła 52,3 mln euro. Rosnący popyt to przede wszystkim zasługa nowego budownictwa. Największe wzrosty odnotowano w przypadku fasad włókno-cementowych (17 proc.). Okazuje się, że inflacja nie odegrała istotnej roli na tym rynku. W wyniku ostrej konkurencji średni poziom cen wzrósł tutaj zaledwie o dwa procent w porównaniu z rokiem 2020.

Zobacz również

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor oficjalnie otworzył w połowie stycznia nowy magazyn i nowe laboratorium. Budowa i wyposażenie obiektów trwało 19 miesięcy.

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor podliczył, że w 2022 r. firma zwiększyła produkcję o 13 proc. Udało się to m.in. dzięki większym mocom produkcyjnym.

To nie był zły sezon

To nie był zły sezon

Nastroje w branży nie są wcale złe, bo kolejne podwyżki cen uratowały wyniki finansowe. Nawet producenci drzwi drewnianych informują, że w swoich bilansach odnotują na koniec roku jednocyfrowe wzrosty przychodów.

1