Fala rezygnacji w niemieckim budownictwie nieco słabnie

Red.: |Data publikacji:

Jak wynika z danych Instytutu Ifo, fala rezygnacji z projektów budowlanych w Niemczech była nieco mniejsza w październiku niż we wrześniu. Nastroje gospodarcze są jednak fatalne.

W Niemczech fala odwołań w  budownictwie była w październiku nieco niższa niż miesiąc wcześniej. W poprzednim miesiącu ucierpiało w związku z tym 11,3 proc. firm, gdy we wrześniu wskaźnik ten wyniósł 13,2 proc.

Felix Leissa, Instytut Ifo:

W związku z kosztami budowy, które często są prawie niemożliwe do obliczenia oraz szybko rosnącymi stopami procentowymi, wielu deweloperów rzuca ręcznik i wstrzymuje projekty lub całkowicie je skreśla. Obserwujemy anulowanie zamówień, szczególnie w budownictwie mieszkaniowym. Ale budownictwo komercyjne również boryka się z tym problemem.

W budownictwie mieszkaniowym odsetek firm dotkniętych odwołaniami wyniósł 14,5 proc., po 16,7 proc. we wrześniu. W budownictwie komercyjnym było to 9,1 proc. (we wrześniu 11,1 proc.) a w budownictwie użyteczności publicznej 6,6 proc. (przed miesiącem 7,2 proc.). W Niemczech już 6,6 proc. firm budownictwa kubaturowego zgłasza trudności finansowe. W poprzednim roku w październiku takich podmiotów było zaledwie 0,6 proc.

W oczekiwaniach na nadchodzące półrocze dominują obawy a ich wskaźnik jest na poziomie minus 53,8 punktu, co jest najniższym wynikiem od początku tego badania, czyli od 1991 roku. Eksperci wskazują, że ceny materiałów budowlanych stale rosną z powodu niedoborów i wysokich kosztów energii, a wiele firm z branży budowlanej zapowiada kolejne podwyżki cen w najbliższych miesiącach.

Zobacz również

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor oficjalnie otworzył w połowie stycznia nowy magazyn i nowe laboratorium. Budowa i wyposażenie obiektów trwało 19 miesięcy.

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor podliczył, że w 2022 r. firma zwiększyła produkcję o 13 proc. Udało się to m.in. dzięki większym mocom produkcyjnym.

To nie był zły sezon

To nie był zły sezon

Nastroje w branży nie są wcale złe, bo kolejne podwyżki cen uratowały wyniki finansowe. Nawet producenci drzwi drewnianych informują, że w swoich bilansach odnotują na koniec roku jednocyfrowe wzrosty przychodów.

1