Fakro zmniejszyło produkcję o 30 proc.

Red.: |Data publikacji:

Jedna z czołowych firm segmentu okien dachowych, nowosądeckie Fakro, odnotowało w czerwcu 30-procentowy spadek liczby sprzedanych okien. Wartościowo odnotowano nawet wzrost w stosunku do ub. roku, ale był to efekt wzrostu cen, spowodowany wyraźnym wzrostem kosztów.

Fakro boleśnie odczuwa spadek koniunktury na rynku budowlanym. Mniejsza liczba zamówień powoduje, że firma ograniczyła produkcję i nie ma obecnie pracy dla wszystkich pracowników. Część z nich wysłała na urlopy, a pozostali przeszli na system skróconego czasu pracy w tygodniu. Pierwszymi efektami wprowadzonych zmian jest spadek absencji oraz lekki wzrost wydajności. Fakro zamierza przeczekać w ten sposób okres wakacyjny, licząc na to, że jesienią ten trend się odwróci. – Nie chcemy zwalniać ludzi, ale jeśli sprzedaż wciąż będzie ograniczona, będziemy zmuszeni pomyśleć o redukcji załogi – powiedział dla jednego z portali prezes Ryszard Florek.

W ostatnich latach 20 proc. produkcji Fakro trafiało na Ukrainę i do Rosji. Odcięcie tych rynków spowodowało dużą dziurę w eksporcie, który stanowi o 60-70 proc. przychodów firmy. Początkowo łatano ją, zwiększając sprzedaż na Zachód, co zaowocowało zwiększeniem obrotów we Włoszech i w Niemczech, ale też w USA. Wraz z pogarszaniem się koniunktury na rynkach unijnych taki wzrost staje się już mało możliwy.

Kłopotem Fakro są w ostatnim czasie znaczące, bo nierzadko ponad 100-procentowe wzrosty kosztów zakupu materiałów do produkcji. Dla monitorowania tego zjawiska w firmie wprowadzono zasadę kalkulowania cen co 2 tygodnie, wiążąc je z cenami surowców. Szukając oszczędności w firmie ograniczono również inwestycje. Bolączką obecnej sytuacji jest dla Fakro ale i dla całego rynku, wysoka inflacja, o której prezes Florek mówi:

W czasie pandemii Polska i Europa wpompowały w rynek dużo pieniędzy bez pokrycia, to nie mogło pozostać bez wpływu na inflację. Wypłacanie rekompensat za rosnące ceny energii czy wzrost wynagrodzeń ze względu na inflację jeszcze bardziej ją nakręca, niszcząc gospodarkę kraju. (…) Politycy rozgrywają swoje interesy polityczne, rozdając pieniądze, a ludziom wydaje się, że to ruch w dobrą stronę. Trzeba mieć świadomość, że władza dając nam 1 zł zabiera 2 zł. Wrzucanie na rynek pustych pieniędzy doprowadzi do samobójstwa gospodarczego, na dłuższą metę taka polityka musi ponieść klęskę. Nie da się gasić pożaru benzyną. Nadrzędnym celem musi być wyhamowanie inflacji, nie wygrywanie wyborów.

Źródło: interia.pl

Zobacz również

Spadek zamówień na drzwi po dobrym półroczu

Spadek zamówień na drzwi po dobrym półroczu

Producenci stolarki w różny sposób przygotowują się na trudniejszy okres na rynku. Perfectdoor postawił na integrację procesów produkcyjnych i ochronę miejsc pracy.

Glasstec 2022 – zobacz naszą fotorelację

Glasstec 2022 – zobacz naszą fotorelację

Za nami targi Glasstec 2022 - to wiodąca na świecie impreza branży szklarskiej, która odbyła się po raz pierwszy po czteroletniej przerwie.

Partnerstwo na trudniejszy czas

Partnerstwo na trudniejszy czas

Dormakaba, światowy potentat w zakresie systemów zabezpieczeń i kontroli dostępu oraz wrocławska firma Polsystem, oferująca systemy kontroli czasu pracy, kontroli dostępu i urządzenia je obsługujące, nawiązały ostatnio współpracę produktową.

1