Wchodząca w skład Grupy Pruszyński tłocznia profili aluminiowych Extral z Żor zwiększy w tym roku swoje moce produkcyjne. Działający od 2008 roku zakład dysponuje dzisiaj dwoma prasami 7-calowymi o nacisku 2200 ton i prasą 8-calową o nacisku 2450 ton. Jeszcze w pierwszym kwartale br. uruchomiona zostanie kolejna prasa 7-calowa.
Jednocześnie trwać będą prace nad uruchomieniem w czerwcu prasy 10-calowej, objętej projektem wspieranym przez środki unijne. Firma współpracuje w tym zakresie z Politechniką Warszawską oraz Instytutem Metali Nieżelaznych ze Skawiny. Dzięki temu już w czerwcu ma powstać innowacyjna linia tłoczenia profili aluminiowych o jednolitych właściwościach użytkowych i najwyższych parametrach jakościowych. Towarzyszyć temu będzie innowacyjny cyfrowy system nadzoru produkcji, śledzący na bieżąco proces tłoczenia, monitorujący wydajność pracy, zużycie mediów, w tym prądu i gazu oraz korygujący sam proces jeśli zajdzie taka potrzeba. System nadzoru pozwala skutecznie ograniczać zużycie gazu, energii elektrycznej, wody i ścieków, a także minimalizuje straty materiałowe, co ma kluczowe znaczenie dla ochrony środowiska. Potwierdzeniem tego jest wdrożenie przez spółkę „Deklaracji środowiskowej dla wyrobów budowlanych, EPD – typ III”.
Extral angażuje się również w pomoc charytatywną na rzecz osób potrzebujących, realizując program CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu. Ostatnim przejawem tego jest wsparcie Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i uczestnictwo w 30. Finale WOŚP. Na tegoroczną aukcję firma przekazała polską przyczepę kempingową Niewiadów N126E z 1986 roku. Kwota uzyskana z jej sprzedaży przekazana zostanie na rzecz okulistyki dziecięcej dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.
Zobacz również
„Forum Branżowe” na targach Fensterbau Frontale 2026
Już w przyszłym tygodniu rozpoczynają się targi Fensterbau Frontale 2026. Nie mogło na nich zabraknąć reprezentacji redakcji „Forum Branżowego”.
BIMobject Awards 2026 dla branży stolarki
BIMobject Awards to konkurs, który odbył się po raz kolejny. W tegorocznej edycji wśród zwycięzców są firmy z branży stolarki budowlanej. Niektóre z nich są obecne również na polskim rynku.
Wpływ projektowanych przestrzeni na zdrowie – relacja ze śniadania prasowego Velux Polska
16 marca przedstawiciele mediów spotkali się w centrum Warszawy w nowoczesnych wnętrzach Centralnego Domu Technologii (CDT) na kameralnym śniadaniu prasowym zorganizowanym przez firmę Velux Polska.


