Europejscy producenci farb skończyli rok ze wzrostem

Autor: |Data publikacji:

Europejski Top 25 to lista największych firm produkujących farby i powłoki. W najnowszym rankingu większość firm odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży.

Ranking największych 25 firm produkujących farby, lakiery i powłoki przemysłowe składa się z przedsiębiorstw, które mają swoje siedziby w Europie. Lista tworzona jest pod kątem wartości sprzedaży osiągniętej w 2022 r. Jeśli chodzi o skumulowaną wartość przychodów 25 największych firm, to wynosi ona ponad 24 miliardów euro.

Największą fabryką farb i powłok także przemysłowych w Europie jest Akzo Nobel. Przychody ze sprzedaży niderlandzkiego koncernu wyniosły 10,84 mld euro w porównaniu do 9,58 w roku 2021. Drugą pozycję zajmuje niemiecki BASF (pod uwagę brane są tylko wyniki segmentu farb i powłok), którego przychody wyniosły 4,22 mld euro w stosunku do 3,44 mld rok wcześniej. Trzecią pozycję zajmuje zaś norweski Jotun z wynikiem za rok 2022 w wysokości 2,75 mld euro, rok wcześniej była to kwota 2,24 mld euro.

foto: Akzo Nobel

Jeśli chodzi o firmy, które dostarczają powłoki i farby do branży do stolarki otworowej, to następny na liście jest finlandzki Teknos, zajmujący 9. pozycję z szacowanymi przychodami w wysokości 425 mln euro, natomiast w roku 2021 sprzedaż wyniosła 419 mln euro. Niemiecki Remmers zajmuje 16. pozycję z przychodami w wysokości 255 mln euro w porównaniu do 249 mln rok wcześniej. Adler-Werk Lackfabrik z Austrii osiągnął przychody w wysokości 160 mln euro w porównaniu do 151 mln euro rok wcześniej. Co ciekawe, listę zamyka polska Śnieżka z przychodami w wysokości 158 mln euro. W tym wypadku producent farb zanotował spadek sprzedaży, bo w 2021 r. przychody wyniosły 161 mln euro.
Ranking przygotowała redakcja European Coatngs Journal.

Zobacz również

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska zobowiązały się do współpracy na rzecz zrównoważonego budownictwa. Producenci stolarki drewnianej oraz szkła wspólnie, na bazie swoich technologii, stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym.

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Grupa Inwido, do której wśród producentów okien i drzwi należy m.in. Sokółka, opublikowała właśnie raport. Obejmuje on wyniki z drugiego kwartału roku 2024. Firma podkreśla, że powraca na ścieżkę wzrostu.

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy ogłosiła przejęcie Wesko Locks, kanadyjskiej firmy specjalizującej się w produkcji zamków elektronicznych i specjalistycznych.

1