EUROGLAS: ogień zapłonął pod Gabrielą

Red.: |Data publikacji:

EUROGLAS w Ujeździe na terenie Łódzkiej SSE uruchomił uroczyście w ub. tygodniu drugi piec szklarski nazwany imieniem Gabriela. Było to uroczyste „odpalenie” pieca, którego rozruch potrwa 3 tygodnie, by po tym mogła ruszyć już nieprzerwana produkcja.

Nowa linia będzie produkować każdego dnia 750 ton szkła float. Prace przy rozbudowie huty trwały przez ostatni rok. Niemal dokładnie rok temu, w marcu 2018 roku, informowaliśmy, że wmurowano kamień węgielny pod budowę drugiego pieca.  Prace budowlane prowadziła firma Warbud SA. Wartość inwestycji zapowiadano wówczas na 150 mln Euro, a liczbę nowych miejsc prac na co najmniej 150.

Huta szkła w Niewiadowie rozpoczęła swoją działalność w 2010 roku. Wówczas to spółka Euroglas zbudowała w Ujeździe najnowocześniejszą w Europie linię do wytwarzania szkła płaskiego. Inwestycja warta była 723 mln zł. Pierwsza linia produkcyjna liczy sobie prawie kilometr długości, a towarzyszy jej magazyn o powierzchni 6 hektarów. W Ujeździe wzniesiono wówczas największy na świecie piec do wytopu szkła o pojemności 1000 ton masy szklanej i wydajności 1000 ton na dzień. Nowa linia podwoi więc niemal dotychczasowe moce produkcyjne huty, czyniąc ją największą hutą szkła w Europie. Patrząc na ubiegłoroczne deficyty szkła na rynku, można być przekonanym, że klientów jej nie zabraknie.

Zobacz również

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z szybą hydrożelową to jeden z najnowszych wynalazków w dziedzinie stolarki. Okazuje się, że jeśli chodzi o okna, to wciąż jest ogromne pole do innowacyjności.

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Szkło może być produkowane w czysty, zielony sposób. Nowe szkło float zaprezentował właśnie Saint-Gobain, nad podobnym rozwiązaniem pracuje AGC.

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Aluprof zaprezentował dachowy świetlik fotowoltaiczny, oparty na profilu MB-SR50N EI. Świetlik uzyskał klasyfikację odporności ogniowej REI30, co potwierdza najwyższą klasę technologiczną rozwiązania, które łączy w sobie funkcje bezpieczeństwa oraz fotowoltaiki bazującej na kropkach kwantowych.

1