Euler Hermes zapowiada ciszę przed burzą

Red.: |Data publikacji:

Czeka nas rekordowy poziom niewypłacalności firm. Euler Hermes spodziewa się, że za kilka miesięcy bardzo dużo firm ogłosi niewypłacalność.

Euler Hermes oszacował, że największy problem z wypłacalnością globalnie pojawi się na przełomie 2020 i 2021 r. Firma przyznała, że COVID-19 stworzył bombę zegarową dotyczącą niewypłacalności. Najwięcej, bo dwie trzecie krajów doświadczy kłopotów finansowych jeszcze w tym roku, natomiast część krajów europejskich, w tym Polska, Niemcy, Francja czy Wielka Brytanie zostanie dotkniętych wypłacalnością na początku 2021 r.

Największe problemy czekają firmy w Stanach Zjednoczonych – wskaźnik niewypłacalności do 2021 r. w porównaniu do 2019 r. wynosi +57 proc. Także inne, duże państwa zanotują spory wzrost niewypłacalności – w Brazylii ten wskaźnik to +45 proc., a w Chinach: +40 proc. Jeśli chodzi o Polskę, to eksperci policzyli, że wskaźnik niewypłacalności wyniesie +24 proc.

Te dane mogą ulec modyfikacji. Wiele zależy od tego, jaką politykę wspierania przedsiębiorców poprowadzą poszczególne państwa. Wczesne wycofanie się z dotowania firm może zwiększyć wskaźnik niewypłacalności nawet o 10 punktów procentowych. Czy kryzys dotknie także przedsiębiorstwa z branży stolarki otworowej? Obecnie na rynku panuje umiarkowany optymizm ze względu na dobre wyniki ze sprzedaży od czerwca. Jednak wielu menadżerów obawia się pogorszenia sytuacji na rynku na początku 2021 r.

Euler Hermes: Zmiana liczby niewypłacalności w roku 2021 (poziom w roku 2021 w porównaniu z rokiem 2019 w %)

Zobacz również

Fakro zmniejszyło produkcję o 30 proc.

Fakro zmniejszyło produkcję o 30 proc.

Fakro boleśnie odczuwa spadek koniunktury na rynku budowlanym. Mniejsza ilość zamówień powoduje, że firma nie ma obecnie pracy dla wszystkich pracowników.

W wakacje wystrzelił popyt na pergole

W wakacje wystrzelił popyt na pergole

Jak poinformowała nas firma Sun Winner, w okresie letnim znacznie zwiększyła się dynamika hurtowej sprzedaży pergoli. Przedsiębiorstwo z Łomży zakłada, że w tym roku uda mu się znacznie poprawić wyniki w porównaniu z sezonem 2021.

Mecenasi Sportu finiszują 14 sierpnia

Mecenasi Sportu finiszują 14 sierpnia

W ostatnim tygodniu naszego konkursu Mecenas Sportu na fotelu absolutnego lidera rozsiadł się zawierciański klub siatkówki Aluronu. Kibice tej drużyny oddali niemal 3 700 głosów.

1