Euler Hermes: wzrost niewypłacalności o 80 proc.

Red.: |Data publikacji:

Początek roku nie był zbyt dobry dla firm. Taką opinię na podstawie danych o niewypłacalności przedstawił Euler Hermes.

W styczniu niewypłacalne były 151 polskie firmy. Te dane zebrał Euler Hermes, bazując na informacjach z Monitorów Sądowych i Gospodarczych. Liczba jest wysoka, bo oznacza wzrost w stosunku do stycznia 2020 r. o 80 proc. Wówczas niewypłacalne były 84 firmy.

Analitycy definiują niewypłacalność jako niezdolność do regulowania zobowiązań wobec dostawców. A to powoduje efekt domina, kłopoty z płynnością finansowa pojawiają się u kolejnych przedsiębiorstw. Jeśli chodzi o poszczególne dziedziny gospodarki, to w produkcji nastąpiło odbicie w IV kwartale 2020 r. Jednak nie zapobiegło to wzrostowi niewypłacalności na początku obecnego roku. W przemyśle problemy finansowe mają firmy z sektora metalowo-maszynowego oraz producenci materiałów budowlanych.

Zobacz również

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

Grupa ML System opublikowała dane finansowe za rok 2023. W tym czasie wielokrotnie zwiększył się eksport. Natomiast zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zysk brutto oraz EBIDTA zmalały.

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Weinig z siedzibą w Tauberbischofsheim (Niemcy), zawarł umowę z firmą Stähle-Hess, mieszczącą się w Reutlingen (Niemcy). Dzięki niej producent maszyn do obróbki drewna poszerza swoje portfolio produktów.

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

Prez-Met dostarcza od wielu miesięcy nowe maszyny do BRK Windows na Pomorzu. Firma także dostarcza maszyny do Sonarolu.

1