Eksport stolarki z Polski stale rośnie

Autor: |Data publikacji:

Eksport stolarki otworowej w tym roku wzrośnie o 3 proc. – tak szacują analitycy Santander Bank Polska. Jest to prognoza poniżej szacunków CAB, ale nadal optymistyczna dla branży stolarki.

Producenci okien i drzwi w Polsce zwiększyli w tym roku sprzedaż za granicę. Eksperci szacują, że w tym roku wzrost wartości eksportu stolarki będzie na poziomie 3 proc., a udział w sprzedaży może przekroczyć nawet 60 proc. W 2017 r. ten udział wynosił 55 proc. Głównymi odbiorcami polskich okien i drzwi są kraje europejskie, w tym Niemcy – ok. 34 proc., Francja 14 proc., Wielka Brytania 7 proc., Belgia 6 proc. i Włochy 6 proc.

Analitycy oceniają, że pandemia wpływa na pogorszenie sytuacji gospodarczej w wielu państwach. Dlatego coraz częściej klienci szukają produktów o niskich cenach. Okna i drzwi z Polski cieszą się opinią stosunkowo niedrogich przy dobrej jakości i dzięki temu rośnie ich popularność. Eksperci podliczyli, że po III kwartałach wolumen produkcji krajowej jest niższy o 5 proc. w stosunku do 2019 r. Jednak po 7 miesiącach poziom eksportu jest podobny, jak w roku ubiegłym, co szczególnie cieszy badaczy, biorąc pod uwagę trudny dla sprzedaży kwiecień i maj.

Polscy producenci nie szukają nowych rynków, jak wynika z analiz. Firmy po prostu zwiększają sprzedaż do swoich dotychczasowych kontrahentów, przede wszystkim w krajach Unii Europejskiej.

Precyzyjne dane dotyczące europejskiego rynku stolarki dostępne są już w raportach Centrum Analiz Branżowych w odniesieniu nie tylko do roku 2019, ale również do wyników I półrocza 2020. Tam również znajdują się prognozy wyników sprzedaży eksportowej branży okienno-drzwiowej na lata 2020/2021.

Zobacz również

Konkurs kalendarzy 2026 rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Konkurs kalendarzy 2026 rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!

Czytaj lutowe „Forum Branżowe” (2/2026)

Czytaj lutowe „Forum Branżowe” (2/2026)

Dostępny jest już lutowy numer miesięcznika „Forum Branżowe” (02/2026). Gościem wydania jest Bartosz Tafliński, prezes zarządu firmy Anwis.

R+T Asia 2026: ruszyła rejestracja na targi w Szanghaju

R+T Asia 2026: ruszyła rejestracja na targi w Szanghaju

21. edycja targów R+T Asia zaplanowana w dniach 27–29 maja 2026 roku w National Exhibition and Convention Center (NECC).