Eksport stolarki w I kwartale wciąż na plusie

Red.: MR |Data publikacji: 2020-06-20

W I kwartale tego roku eksport okien i drzwi wzrósł o ok. 3 proc. Natomiast w ostatnich tygodniach rośnie liczba firm budowlanych, które są zainteresowane ubezpieczeniami należności dla eksporterów.

Centrum Analiz Branżowych podaje, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku eksport okien i drzwi z Polski był wyższy o nieco ponad 3 proc. w porównaniu do roku 2019. Warto tu zaznaczyć, że w styczniu i lutym sprzedaż przebiegała bez zakłóceń. Producenci dopiero w drugiej połowie marca odczuli w swojej działalności efekty ograniczeń związanych z koronawirusem. Następne miesiące były trudniejsze, przedsiębiorcy stali się także ostrożniejsi jeśli chodzi o transakcje i formy płatności. Widać to było także na polskim rynku, gdzie firmy ograniczały na przykład udzielanie kredytów kupieckich.

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) podaje, że od początku maja wzrosła liczba zapytań dotyczących ochrony należności w obrocie krajowym i zagranicznym. Zainteresowanie dotyczy także ubezpieczeń na rozwiniętych rynkach eksportowych: krajów Unii Europejskiej i OECD. Najwięcej umów ubezpieczeniowych w ostatnich tygodniach KUKE podpisało z firmami z branż: budowlanej, chemicznej i spożywczej.

Zobacz również

BAU 2021 to już tylko targi online zamiast hybrydowych

BAU 2021 to już tylko targi online zamiast hybrydowych

Targi Monachijskie poinformowały, że nadchodząca edycja targów BAU odbędzie się jednak tylko w formule online. Decyzję podjęto po analizie wyników ostatniej ankiety przeprowadzonej wśród wystawców.

Przedstawicielka branży najbogatszą kobietą Ameryki

Przedstawicielka branży najbogatszą kobietą Ameryki

Forbes ogłosił ranking najbogatszych self-made kobiet Ameryki. Na pierwszym miejscu uplasowała się Diane Hendricks, właścicielka ABC Supply, hurtowego dystrybutora pokryć dachowych, sidingów i okien w Ameryce.

Duże wzrosty w Somfy po trudnej wiośnie

Duże wzrosty w Somfy po trudnej wiośnie

Somfy podsumowało trzy kwartały. W tym okresie wartość przychodów ze sprzedaży wyniosła 937,2 mln euro w stosunku do 916,5 mln w 2019 r.

1