Eko-Okna mają już swój związek Solidarność

Red.: |Data publikacji:

Pracownicy prywatnej spółki Eko-Okna w Kornicach postanowili zorganizować się w związku zawodowym. Swojego patronatu i wsparcia organizacyjnego udzieliła im Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Silesia w Stanowicach.

Celem związkowców jest doprowadzenie do poprawy warunków pracy i warunków socjalnych pracowników zatrudnionych w tej firmie. Warto zaznaczyć, że 3 lata temu Eko-Okna odbierały laur Najlepszego Pracodawcy w Polsce, prowadzą szeroki program socjalny dla pracowników, płacą wysokie premie okolicznościowe i wydawało się, że działalność związkowa nie jest tu niezbędna.

Tak decyzję grupy pracowników Eko-Okien tłumaczy przewodniczący organizacji parasolowej, Dawid Brożek:

To największy i najbogatszy pracodawca w tym regionie, jednak, o ile pracownicy Eko-Okien nie mogą narzekać na wysokość wynagrodzeń, o tyle inne kwestie wymagają poprawy. Mam na myśli przede wszystkim zaplecze socjalne, np. niewystarczającą liczbę miejsc na stołówkach zakładowych, czy kiepską odzież ochronną. Z informacji, które posiadamy, wynika, że jest ona niewygodna i żeby zapewnić sobie lepszy komfort pracy, część pracowników zaopatruje się w ubrania robocze, a zwłaszcza w buty, na własną rękę. Pracownicy, którzy poprosili nas o pomoc, zwracali także uwagę na niesprawiedliwe zasady przyznawania premii.

Głównym zadaniem jakie stawia przed organizacją jej przewodniczący jest dotarcie do jak największej liczby pracowników i zachęcenie ich do przyłączania się do związku zawodowego. – Podczas rozmów będziemy przekonywać, żeby się nie bali. Będziemy im pokazywać, jakie korzyści płyną ze zorganizowania się. To jedyny sposób na doprowadzenie do jakichkolwiek zmian – zadeklarował związkowiec. Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Silesia w Stanowicach reprezentuje w sumie pracowników 8 firm i liczy ponad 500 członków. Organizacja ta powstała w 2018 roku w spółce Tenneco w Stanowicach. W marcu tego roku w organizacji tej zrzeszyli się pracownicy Urzędu Miasta Orzesze, a teraz dołączyli do nich mniej zadowoleni pracownicy Eko-Okien.

foto ilustracyjne: Facebook/Solidarność

Zobacz również

Włoskie targi promują bardziej zrównoważone środowisko

Włoskie targi promują bardziej zrównoważone środowisko

Zbliża się termin ME-EXPO 2023 - największych włoskich targów dla branży budowlanej. Organizatorzy zaproponowali nową formułę tej imprezy, dobywającej się co dwa lata.

Grupa Kęty w trzecim kwartale zanotowała wzrost wolumenu

Grupa Kęty w trzecim kwartale zanotowała wzrost wolumenu

Grupa Kęty poinformowała o szacunkowych wynikach za trzeci kwartał. W tym okresie Aluprof osiągnął wzrost przychodów ze sprzedaży.

Unia oczekuje rocznych sprawozdań

Unia oczekuje rocznych sprawozdań

Jak wskazują analitycy, 63 proc. największych firm w kraju przygotowuje raport dotyczący tematyki ESG, a 17 proc. poświęca temu miejsce w sprawozdaniach rocznych.

1