Dynamika produkcji budowlano-montażowej w czerwcu 2024 roku

Autor: |Data publikacji:

Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane za czerwiec bieżącego roku. Dynamika produkcji budowlano-montażowej była o 5,0 proc. wyższa niż w maju, jednak jednocześnie o 8,9 proc. niższa rok do roku.

W czerwcu 2024 roku odnotowano zmniejszenie dynamiki produkcji budowlano-montażowej we wszystkich działach budownictwa. Najgorzej wypada pod tym względem ten zajmujący się wznoszeniem budynków. Tutaj spadek wyniósł 17,9 proc. rok do roku. Najlepiej sobie radzą przedsiębiorstwa zajmujące się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (-0,9 proc.). Natomiast w przypadku firm prowadzących prace specjalistyczne spadek wyniósł 11,8 proc.

Główny Urząd Statystyczny podał wartości dla poszczególnych grup firm, także liczone w porównaniu r/r. I tak w czerwcu 2024 r. zaobserwowano zmniejszenie produkcji budowlano-montażowej dla robót inwestycyjnych (o 7,8 proc.) oraz remontów (-10,9 proc.). Podczas gdy rok wcześniej były to – odpowiednio – wzrost o 13,1 proc. i spadek o 14,0 proc.

Wskaźniki wyniki wykresy. Dynamika produkcji budowlano-montażowej

Dynamika produkcji budowlano-montażowej w pierwszym półroczu

Pierwsza połowa tego roku także charakteryzowała się spadkami rok do roku. Jednak najgorsze notowania w porównaniu do analogicznego okresu 2023 r. ma segment robót specjalistycznych (-10 proc.). Natomiast firmy zajmujące się wznoszeniem budynków osiągnęły poziom -8,5 proc. Przy tym segment prac remontowych odnotował spadek na poziomie 10,8 proc. Jest to mniej niż rok wcześniej, kiedy ta wartość wyniosła 11,9 proc. Z kolei w przypadku prac o charakterze inwestycyjnym spadek wyniósł 7,6 proc, zaś w 2023 r. był to wzrost o 15,3 proc.

Analitycy z Głównego Urzędu Statystycznego porównali również czerwiec bieżącego roku do maja. Niestety przedsiębiorstwa wznoszące budynki zanotowały spadek o 8,1 proc. Natomiast wzrosła wartość dla firm zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 18,1 proc.), a na niezmienionym poziomie utrzymała się w przypadku specjalistycznych robót budowlanych.

Ostatnim razem na ten temat pisaliśmy w styczniu, natomiast o cenach produkcji budowlano-montażowej informowaliśmy w lutym. W naszym portalu możecie przeczytać przeczytać również o sytuacji na rynku niemieckim.

Zobacz również

Niepokój wokół Eko-Okien. Firma komentuje doniesienia

Niepokój wokół Eko-Okien. Firma komentuje doniesienia

Firma Eko-Okna opublikowała oficjalne oświadczenie, w którym odnosi się do pojawiających się spekulacji, na temat aktualnej sytuacji.

Renolit ogłosił sprzedaż francuskiej spółki na rzecz AIAC

Renolit ogłosił sprzedaż francuskiej spółki na rzecz AIAC

Grupa Renolit ogłosiła sprzedaż swojej francuskiej spółki oraz zamknięcie włoskiego zakładu Renolit Tecno Imac w Rzymie.

Niepokój wokół Eko-Okien. Pracownicy alarmują o cięciach świadczeń i możliwym zamknięciu fabryki

Niepokój wokół Eko-Okien. Pracownicy alarmują o cięciach świadczeń i możliwym zamknięciu fabryki

Pracownicy Eko-Okien alarmują o wstrzymaniu premii i zwolnieniach. Firma milczy, a sytuacja finansowa budzi coraz więcej pytań.