Duży popyt na maszyny do obróbki szkła

Autor: |Data publikacji:

Glaston podsumował trzeci kwartał. W tym okresie spółka zanotowała bardzo dobre wyniki – poziom złożonych zamówień jest wyższy o 36 proc.

Trzeci kwartał dla firmy Glaston, dostawcy maszyn i urządzeń do obróbki szkła był bardzo dobry pod kątem wyników finansowych. W okresie od lipca do końca września spółka odnotowała sprzedaż netto w wysokości 46,4 mln euro w porównaniu do 35,9 mln euro w roku ubiegłym. Jest to wzrost o 29 proc.

Firma zadowolona jest także z poziomu złożonych zamówień. W omawianym okresie wartość zleceń wyniosła 45,4 mln euro w porównaniu do 33,3 mln – to wzrost o 36 proc. Zarząd firmy ocenia, że rosnącą liczbę zamówień można obserwować już od drugiego kwartału, co oznacza duże ożywienie na rynku maszyn i serwisu w bieżącym roku. Spółka także informuje, że wartość EBITA w trzecim kwartale jest wyższa o 145 proc.

Foto: Glaston

Od początku roku do końca września wartość zamówień, jaka wpłynęła do Glastonu to 158,5 mln euro w porównaniu do 102,9 mln. To więcej niż spółka zebrała w całym 2020 r. Natomiast sprzedaż netto w trzech kwartałach wyniosła 130,1 mln euro w porównaniu do 131,8 mln. Zarząd przyznaje jednak, że poziom niepewności, jeśli chodzi o sytuacje na rynku jest nadal wysoki. Na tę niepewność wpływają rosną ceny komponentów i niestabilne terminy dostaw. W trzecim kwartale, oprócz wyższych cen komponentów, także rosły koszty transportu i pojawiły się problemy w logistyce. Spółka spodziewa się, że te wzywania na rynku nie znikną w najbliższych miesiącach.

Glaston jesienią tego roku wziął także udział w targach. Anders Dahlblom, prezes spółki podzielił się wrażeniami:

Po prawie dwuletniej przerwie mieliśmy wreszcie okazję spotkać się twarzą w twarz z naszymi klientami na dwóch targach: Glassbuild America w Atlancie w połowie września oraz VITRUM w Mediolanie w październiku. Dla mnie osobiście uczestnictwo w wydarzeniach było wspaniałym przeżyciem. W końcu miałem okazję osobiście poznać wielu klientów. Wydarzenia te zostały bardzo docenione przez nas jako firmę i przez naszych klientów, mimo że liczba odwiedzających była niższa w porównaniu do czasów przed COVID-19.

Zobacz również

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska zobowiązały się do współpracy na rzecz zrównoważonego budownictwa. Producenci stolarki drewnianej oraz szkła wspólnie, na bazie swoich technologii, stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym.

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Grupa Inwido, do której wśród producentów okien i drzwi należy m.in. Sokółka, opublikowała właśnie raport. Obejmuje on wyniki z drugiego kwartału roku 2024. Firma podkreśla, że powraca na ścieżkę wzrostu.

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy ogłosiła przejęcie Wesko Locks, kanadyjskiej firmy specjalizującej się w produkcji zamków elektronicznych i specjalistycznych.

1