Najbardziej innowacyjną firmą w branży okien i drzwi jest Drutex. Tak wynika z rankingu, który przygotował Polski Instytut Badań Jakości.
Polski Instytut Badań Jakości (PIBJ) utworzył nową nagrodę, dzięki której chce wyróżnić najbardziej innowacyjne firmy w Polsce. W tym wypadku pod uwagę brane były rejestracje patentów polskich firm na świecie. Instytut zbadał nie tylko patenty, ale ich wartość, co przejawia się m.in. poprzez cytowalność.
Nagrody przyznane zostały w kilku kategoriach. W ogólnej grupie 100 najbardziej przodujących w innowacyjności przedsiębiorstw w Polsce znalazły się także firmy z branży stolarki otworowej. Na 38. pozycji, a jednocześnie najwyżej wśród reprezentantów stolarki, znalazł się Drutex. Kolejną na liście firmą, na pozycji 46. jest So Easy System. Natomiast 52. miejsce zajmuje Wala, a 69. – Fakro. Następną firmą z branży okien i drzwi jest ML System, spółka zajmuje 85. miejsce na liście najbardziej innowacyjnych firm w Polsce. Z kolei pozycję 85. zajmuje Pagen.
Instytut nagrodził także firmy w oddzielnych kategoriach, m.in. w budownictwie. W tej grupie znalazły się te same przedsiębiorstwa z branży stolarki otworowej, które uwzględnione zostały na liście ogólnej. Wśród najbardziej innowacyjnych firm budowlanych na 2. miejscu jest Drutex, na 4. So Easy System, na 5. – Wala, a na 7. Fakro.
PIBJ przebadał około 3800 polskich patentów na świecie, to niemal wszystkie, jakie zostały zgłoszone w latach 2020 i 2019. Polskie firmy zgłosiły w zeszłym roku około 500 patentów do Europejskiego Urzędu Patentowego, natomiast Urząd Patentowy RP zarejestrował ok. 2300 patentów od krajowych przedsiębiorców. Jednak, jak informuje Instytut, jeśli chodzi o porównanie z innymi państwami Unii Europejskiej, to mimo, że liczba patentów z naszego kraju rośnie, Polska nie zajmuje czołowej pozycji w dziedzinie zgłoszeń nowych rozwiązań.
Tagi
DrutexEuropejski Urząd PatentowyFakroML SystemPagenpatentPolski Instytut Badań JakościSo Easy SystemUrząd PatentowyUrząd Patentowy RPWalaZobacz również
MADE Expo 2025: innowacja i zrównoważony rozwój
Targi MADE Expo 2025 odbędą się w dniach 19–22 listopada 2025 roku, w centrum wystawienniczym Fiera Milano Rho w Mediolanie. "Forum Branżowe" objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.
Grzegorz Białczak w zarządzie Invado, rozpoczęło się Arbonia Next2025
Rozpoczęły się dwutygodniowe targi Arbonia Next2025, w których Grupa prezentuje swoje rozwiązania dostawcom, dystrybutorom oraz klientom. Tuż przed wydarzeniem Grzegorz Białczak, zarządzający Arbonią w Europie Środkowo-Wschodniej, został członkiem zarządu Invado.
Lista 100 najbogatszych Polaków
Miesięcznik "Forbes" opublikował w ostatnim czasie ranking "Lista 100 najbogatszych Polaków 2025”. Znajdują się na niej również osoby ze świata stolarki.