Drugi lockdown nie taki straszny

Red.: |Data publikacji:

Euler Hermes przewiduje, że w tym roku należy się spodziewać wzrostu gospodarczego na poziomie 3,2 proc. A efekty obecnej blokady będą mniej dotkliwe, niż wiosną.

W IV kwartale minionego roku pojawiła się druga fala COVID-19, co wpłynęło na gospodarkę. Jednak ekonomiści szacują, że drugi lockdown w Polsce będzie mniej dotkliwy dla gospodarki, niż to było za pierwszym razem, w I połowie 2020 roku. Koszt ekonomiczny drugiej blokady będzie stanowił ok. 50 proc. skutków, jakie poniosła gospodarka w Polsce w okresie maj-czerwiec.

Analitycy tłumaczą, że niższy koszt ekonomiczny drugiej blokady wynika z kilku czynników. Działania teraz są lepiej wycelowane, bo skierowane do konkretnych branż związanych z usługami, które najbardziej są narażone na negatywny wpływ COVID-19. Poza tym obecne obostrzenia są mniej restrykcyjne, niż to było wiosną. Wówczas problemy z działalnością miał także przemysł, budownictwo, a nawet rolnictwo, teraz firmy w tych sektorach na ogół działają bez większych kłopotów. Kolejny czynnik, który wpływał na działalność na wiosnę 2020 r., to zakłócony łańcuch dostaw produktów z Azji, a także z innych krajów w Europie. Tym razem ten problem występuje w ograniczonej skali. Zakłady produkcyjne na ogół działają bez zakłóceń.

Specjaliści z Euler Hermes podliczyli, że negatywne efekty blokady odczuliśmy w IV kwartale 2020 r. i zostaną one jeszcze z nami na początku tego roku. Prawdopodobnie zdejmowanie obostrzeń przez rządzących będzie wolniejsze w porównaniu z pierwszym lockdownem i bardziej stopniowe. Szczepienia mogą poprawić sytuację ekonomiczną w drugiej połowie roku. Jednak analitycy ostrzegają, by nie oczekiwać zbyt wiele, jeśli chodzi o wyniki gospodarcze w tym roku. Prognozują, że PKB w całym roku 2021 w Polsce wyniesie 3,2 proc.

Zobacz również

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Po kilkuletniej przerwie po raz szósty zostały wybrane najlepsze okna i drzwi w Polsce w konkursie TopTen Hacks 2022.

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System podliczył wyniki za trzy kwartały bieżącego roku. Firma odnotowała wzrost wartości sprzedaży o 39 proc.

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC podliczył wyniki za trzy kwartały. Spółka jednocześnie informuje, że popyt na szkło w Europie spada, co wymaga korekt w działalności.

1