Drugi lockdown nie taki straszny

Red.: |Data publikacji:

Euler Hermes przewiduje, że w tym roku należy się spodziewać wzrostu gospodarczego na poziomie 3,2 proc. A efekty obecnej blokady będą mniej dotkliwe, niż wiosną.

W IV kwartale minionego roku pojawiła się druga fala COVID-19, co wpłynęło na gospodarkę. Jednak ekonomiści szacują, że drugi lockdown w Polsce będzie mniej dotkliwy dla gospodarki, niż to było za pierwszym razem, w I połowie 2020 roku. Koszt ekonomiczny drugiej blokady będzie stanowił ok. 50 proc. skutków, jakie poniosła gospodarka w Polsce w okresie maj-czerwiec.

Analitycy tłumaczą, że niższy koszt ekonomiczny drugiej blokady wynika z kilku czynników. Działania teraz są lepiej wycelowane, bo skierowane do konkretnych branż związanych z usługami, które najbardziej są narażone na negatywny wpływ COVID-19. Poza tym obecne obostrzenia są mniej restrykcyjne, niż to było wiosną. Wówczas problemy z działalnością miał także przemysł, budownictwo, a nawet rolnictwo, teraz firmy w tych sektorach na ogół działają bez większych kłopotów. Kolejny czynnik, który wpływał na działalność na wiosnę 2020 r., to zakłócony łańcuch dostaw produktów z Azji, a także z innych krajów w Europie. Tym razem ten problem występuje w ograniczonej skali. Zakłady produkcyjne na ogół działają bez zakłóceń.

Specjaliści z Euler Hermes podliczyli, że negatywne efekty blokady odczuliśmy w IV kwartale 2020 r. i zostaną one jeszcze z nami na początku tego roku. Prawdopodobnie zdejmowanie obostrzeń przez rządzących będzie wolniejsze w porównaniu z pierwszym lockdownem i bardziej stopniowe. Szczepienia mogą poprawić sytuację ekonomiczną w drugiej połowie roku. Jednak analitycy ostrzegają, by nie oczekiwać zbyt wiele, jeśli chodzi o wyniki gospodarcze w tym roku. Prognozują, że PKB w całym roku 2021 w Polsce wyniesie 3,2 proc.

Zobacz również

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

Grupa ML System opublikowała dane finansowe za rok 2023. W tym czasie wielokrotnie zwiększył się eksport. Natomiast zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zysk brutto oraz EBIDTA zmalały.

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Weinig z siedzibą w Tauberbischofsheim (Niemcy), zawarł umowę z firmą Stähle-Hess, mieszczącą się w Reutlingen (Niemcy). Dzięki niej producent maszyn do obróbki drewna poszerza swoje portfolio produktów.

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

Prez-Met dostarcza od wielu miesięcy nowe maszyny do BRK Windows na Pomorzu. Firma także dostarcza maszyny do Sonarolu.

1