Spadła liczba rozpoczętych budów

Red.: AK |Data publikacji: 2020-11-24

Najnowsze dane GUS wykazują spadki w liczbie rozpoczętych budów mieszkaniowych, jak i wydanych pozwoleń na budowę. 

W październiku 2020 rozpoczęto budowę ponad 19 tys. mieszkań.  To spadek w stosunku do września 2020 (ponad 26 tys. rozpoczętych budów), ale i października 2019, kiedy to ruszyła budowa około 24 tys. mieszkań.  

Lwia część rozpoczętych budów (ponad 98 proc.) to inwestycje deweloperów i inwestorów indywidualnych.

W okresie styczeń-październik 2020 r. oddano do użytkowania o 6,1 proc. więcej mieszkań niż przed rokiem, rozpoczęto o 7,7 proc. mniej budów i wydano o 4,5 proc mniej pozwoleń na budowę (lub zgłoszeń budowy) niż w analogicznym okresie roku 2019. 

Powyższe spadki, odnotowane po postlockdownowym odbiciu i wzrostach (więcej TUTAJ), porównać można do tych, które branża zaobserwowała w kwietniu 2020 (niemal 17 tys. budów rozpoczęto, w porównaniu z niemal 22 tys. w kwietniu 2019 i około 19 tys. w marcu 2020).

Ciężko przewidzieć jak sytuacja będzie wyglądała w przyszłym roku, jednak jak wynika z naszej niedawnej ankiety (TUTAJ) deweloperzy nie wydają się być zaniepokojeni.

Zobacz również

Najlepsze wpisy z Pressroomu

Najlepsze wpisy z Pressroomu

Przedstawiamy subiektywną listę najciekawszych wieści z firm, które opublikowaliśmy w ostatnim czasie. Jednocześnie zapraszamy do lektury całego działu Pressroom, w którym można odkryć jeszcze więcej ciekawych treści.

Jak klienci indywidualni w Polsce kupują okna?

Jak klienci indywidualni w Polsce kupują okna?

Centrum Analiz Branżowych przygotowało nowy raport, który sprawdza, jak Polacy kupują okna. Analizie poddano ścieżki zakupowe inwestorów indywidualnych, od pojawienia się potrzeby, aż po wrażenia po zakupie.

Dni Budownictwa i Architektury 2021

Dni Budownictwa i Architektury 2021

W dniach 1-4 lutego 2021 r. odbywać się będą Dni Budownictwa i Architektury organizowane przez grupę MTP. Mają one wypełnić lukę po przeniesionych na listopad targach BUDMA.

1