Dobre sygnały ze Słonaw

Red.: RK |Data publikacji: 2021-06-08

Udane pierwsze miesiące roku ma za sobą wielkopolska Grupa Pozbud. W okresie styczeń-marzec br. zanotowała ona 45,6 mln zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost o 17 proc. w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. Zysk netto wzrósł o 64 proc., do 7 mln zł. Jednocześnie wynik EBITDA w wysokości 11,1 mln zł oznacza wzrost o około 76 proc. rok do roku, a zysk operacyjny podwoił się do wartości 8,7 mln zł.

W ramach segmentu stolarki otworowej w I kwartale 2021 roku uzyskano przychody w kwocie niemal 7 mln zł, a koszty wytworzenia pochłonęły ponad 5,5 mln zł. Uzyskane przychody były co prawda niższe niż w I kwartale roku poprzedniego, natomiast uwzględniając produkcję wyłącznie wyrobów gotowych, z wyłączeniem półfabrykatów, zauważalna jest tendencja wzrostowa. Mniejsze przychody związane są z podjętymi w poprzednim roku decyzjami związanymi z rezygnacją z realizowania zleceń polegających na uszlachetnianiu elementów drewnianych, które charakteryzowały się dużą czasochłonnością obróbki mechanicznej pomimo relatywnie niskiej rentowności sprzedaży.

Cieszyć może natomiast wzrost zainteresowania produktami stolarki oferowanymi przez spółkę, która do końca kwietnia br. złożyła oferty na około 190 mln zł, z czego do fazy negocjacji przeszły zamówienia o wartości około 34 mln zł, a zawarto już umowy o wartości około 9 mln zł. W ostatnim czasie Pozbud wprowadził również do swojej oferty średniej klasy drzwi wewnętrzne, które zamierza sprzedawać zarówno na rynku krajowym jak i poza granicami. Zawarto już pierwsze uzgodnienia w zakresie dostaw tego asortymentu do Stanów Zjednoczonych.

Łukasz Fojt, prezes zarządu Pozbud S.A.:

Od połowy zeszłego roku wykonaliśmy szerokie spektrum prac optymalizacyjnych i prosprzedażowych w naszej wielkopolskiej fabryce stolarki, dzięki czemu w coraz większym stopniu wykorzystywane są już możliwości automatycznych linii produkcyjnych, co przekłada się pozytywnie na marże, choć mamy jeszcze dużo do zrobienia w kwestii wzrostu wolumenów. Już jednak teraz nasze produkty trafiają nie tylko do inwestycji deweloperskich w Polsce, ale dzięki dobrej współpracy z partnerami zdobywamy również rynki zagraniczne, w tym kraje niemieckojęzyczne oraz bardzo atrakcyjny dla nas rynek USA.

Zobacz również

Nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe Deforu

Nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe Deforu

Defor planuje zbudowanie Centrum Badawczo-Rozwojowego. Będzie się tam znajdowało m.in. laboratorium do badania fasad.

Vikking wzmacnia dział handlowy

Vikking wzmacnia dział handlowy

Od początku czerwca 2021 roku Mateusz Pniak obejmuje stanowisko regionalnego managera sprzedaży na terenie południowej Polski. Do zadań nowego pracownika będzie należało promowanie marki VIKKING jako producenta drzwi kompozytowych oraz okien o unikalnej strukturze Real Wood.  

AGC sprzedaje swoje zakłady w USA

AGC sprzedaje swoje zakłady w USA

AGC sprzedaje trzy fabryki produkujące szkło budowlane w USA. Nabywcą jest Cardinal, wartość transakcji t 450 mln dol.

1