Dobre półrocze dla okien i drzwi

Red.: |Data publikacji:

W podsumowaniu I półrocza mówić będziemy zapewne o dobrym, wzrostowym okresie sprzedaży okien i drzwi. Gorsze nastroje towarzyszą prognozom na II półrocze br., gdyż producenci spodziewają się na ogół spadku popytu na wyroby stolarki budowlanej.

Według najnowszych danych GUS, uwzględniających dane po 5 miesiącach br. sprzedaż szkła float utrzymuje się na poziomie roku 2021. Widać jednak wyraźne przesunięcie jego zużycia w stronę szkła budowlanego. Co prawda sprzedaż pakietów jednokomorowych wzrosła bardzo nieznacznie, bo zaledwie o 2 proc., ale już pakietów dwukomorowych zakupiono aż o 19 proc. więcej niż przed rokiem. Obecnie zespolenia 3-szybowe stanowią już niemal 40 proc. wszystkich stosowanych do okien i fasad.

Ilości te znajdują swoje odzwierciedlenie w liczbie sprzedanych okien, która w okresie styczeń – maj wzrosła nawet dwucyfrowo. Według danych GUS najmniej, bo niemal o 8 proc. wzrosła sprzedaż okien tworzywowych, a 10-procentowy wzrost sprzedaży dotyczył okien drewnianych. Pamiętać jednak należy, że do tej grupy statystyka zalicza również okna dachowe. Maj był kolejnym okresem wysokiego w stosunku do maja 2021 wzrostu sprzedaży okien aluminiowych, gdzie dynamika r/r sięgnęła 25 proc. W okresie od stycznia do maja 2022 sprzedaż okien aluminiowych wzrosła o niemal 15 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Czerwcowe dane GUS pokazują również dobre wyniki producentów drzwi. Jedynie sprzedaż drzwi tworzywowych była w pierwszych pięciu miesiącach niższa niż rok temu i to aż o 20 proc., ale ten spadek wypełniły drzwi metalowe. Sprzedaż drzwi aluminiowych wzrosła w tym czasie o 16 proc., a drzwi stalowych jeszcze bardziej, bo aż o 20 proc. W maju niższa niż rok temu była również sprzedaż drzwi drewnianych, w tym drzwi wewnątrzlokalowych, ale też w całym okresie I-V 2022 sprzedano ich o 7 proc. mniej niż przed rokiem.

Czekając na dane czerwcowe można założyć, że pokażą one niższą dynamikę wzrostu sprzedaży stolarki. Niemniej jednak w podsumowaniu I półrocza mówić będziemy zapewne o dobrym, wzrostowym okresie sprzedaży okien i drzwi. Gorsze nastroje towarzyszą prognozom na II półrocze br., gdyż producenci spodziewają się na ogół spadku popytu na wyroby stolarki budowlanej. Aktualną prognozę na drugą połowę bieżącego sezonu będzie można przeczytać w czerwcowych raportach Centrum Analiz Branżowych.

Zobacz również

Wzmocnienia wciąż na fali, choć z mniejszą rentownością

Wzmocnienia wciąż na fali, choć z mniejszą rentownością

MFO, producent wzmocnień stalowych, odnotował w I półroczu br. wyraźny wzrost przychodów. Zmniejszył się natomiast wypracowany zysk netto.

Vivento zbudowało halę produkcyjną i planuje nowy magazyn

Vivento zbudowało halę produkcyjną i planuje nowy magazyn

Vivento zbudował nowa halę produkcyjną, Firma planuje także kolejna inwestycję i chce zbudować magazyn wyrobów gotowych.

Koncerny szklane podwyższały ceny w odpowiedzi na rosnące koszty

Koncerny szklane podwyższały ceny w odpowiedzi na rosnące koszty

NSG i AGC podsumowały II kwartał bieżącego roku. Spółki podnosiły ceny na swoje produkty, by zrekompensować podwyżki.

1