Dobre perspektywy wzrostu dla rynku farb

Red.: |Data publikacji:

Rynek pigmentów i wypełniaczy do farb obecnie mocno się rozwija, perspektywy również są obiecujące. Z kolei segment powłok dla budownictwa stanowi niemal 50 proc. rynku wypełniaczy.

Światowy rynek wypełniaczy i pigmentów mocno rośnie, mimo zahamowań spowodowanych pandemią i wielu innych wyzwań ekonomicznych. Jego wartość w 2022 r. szacowana była na 3 mld euro. W skład wypełniaczy wchodzą przede wszystkim węglan wapnia, kaolin i talk. Eksperci oceniają, że powrót do poziomu sprzed pandemii nastąpi dość szybko. Już w 2027 r. wartość rynku szacowana jest na 3,65 mld euro i ok. 4 mld euro w 2030 r. Większy jest rynek pigmentów, w 2022 roku jego wartość wyniosła 25,4 mld euro. Analitycy prognozują, że już w 2028 r. segment wart będzie aż 41,7 mld euro.

Najważniejszym rynkiem dla branży pigmentów i wypełniaczy jest sektor budowlany z 44-procentowym udziałem. Ogólna jego wartość wyceniana została na 1,32 mld euro w 2022 r. i  według ekspertów ma urosnąć do 1,8 mld euro w 2027 r.

Na rozwój rynku pigmentów ogromny wpływ mają trendy we wzornictwie, to odbiorca końcowy decyduje o tym, jaki kolor ma produkt. Obecnie coraz większe znaczenie klienci przykładają do estetyki materiałów budowlanych i doceniają kolory, np. odcienie metaliczne. Wygląd czasami przeważa nad właściwościami technicznymi, np. odpornością na korozję czy promienie UV. To właśnie estetyka będzie głównym motorem napędzającym rynek pigmentów w najbliższych latach.

W przyszłości analitycy spodziewają się, że rozwój produktów będzie szedł m.in. w kierunku wykorzystania cech przewodzących farb, by generować energię elektryczną. Dotyczy to produktów do użytku zewnętrznego.
Dane zebrał European Coatings na podstawie informacji od agencji badawczych: Transparency Market Research, IMARC Group i Fact.MR.

Zobacz również

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Assa Abloy podliczyła pierwszy kwartał, spółka odnotowała wzrost sprzedaży o 6 proc. Widzi też popyt na bezpieczne systemy wejściowe.

Segment nowego budownictwa wciąż będzie trudny. Raport Saint-Gobain

Segment nowego budownictwa wciąż będzie trudny. Raport Saint-Gobain

Saint-Gobain podsumowało pierwszy kwartał tego roku. Firma poinformowała, że w Europie zanotowała spadek wartości sprzedaży o ponad 10 proc.

„Mieszkanie na Start” się opóźni?

„Mieszkanie na Start” się opóźni?

Od początku stycznia nie są już przyjmowane wnioski na dotacje w programie „Bezpieczny kredyt 2%”. W to miejsce zapowiadany jest program „Mieszkanie na start”.

1