Do końca roku 100 tys. mieszkań w procesie inwestycyjnym

Red.: |Data publikacji:

Program Mieszkanie Plus ulega modyfikacjom. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ogłosiło właśnie, że powstał projekt zmian, w wyniku których powiększy się pula gruntów do budowania mieszkań.

Program Mieszkanie Plus jest wdrażany z pewnymi zmianami, choć Ministerstwo podało, że oddanych do użytku jest już prawie 500 mieszkań. Plany są takie, by do końca tego roku zapowiadane 100 tys. mieszkań było „w procesie inwestycyjnym”.

Zmianą, którą właśnie podało Ministerstwo, jest powiększenie zasobu gruntów, na których powstaną nieruchomości. Gruntami zarządzać będzie Krajowy Zasób Nieruchomości, który będzie pozyskiwał ziemię od jednoosobowych spółek Skarbu Państwa. Spółki te będą zobowiązane do cyklicznego przekazywania gruntów i otrzymają za nie zapłatę wyliczoną po cenach rynkowych. Również Agencja Mienia Wojskowego oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będą mogły udostępnić grunty na potrzeby budownictwa mieszkaniowego, dzięki czemu będą miały udział w przyszłych dochodach ze sprzedaży nieruchomości.

Program Mieszkanie Plus, jak wyjaśniał Minister Jerzy Kwieciński, ma na celu zapełnienie luki na rynku mieszkań w Polsce. Będzie on długofalowy i ma trwać wiele lat. Obecnie, jak wyjaśniał Minister, jesteśmy w czasach koniunktury budowlanej, jednak w momencie spowolnienia program będzie stabilizował rynek budowlany. Mieszkania budowane będą przy udziale firm z rynku, będą to przedsiębiorstwa wykonawcze, a także produkujące materiały budowlane. Dlatego, dzięki realizacji programu, zapewnione będą stałe zlecenia dla firm budowlanych.

Zobacz również

Grupa Kęty w 1 kwartale: spadek przychodów, ale wzrost zysku

Grupa Kęty w 1 kwartale: spadek przychodów, ale wzrost zysku

Grupa Kęty, do której należy m.in. Aluprof, podała szacunkowe dane finansowe za pierwszy kwartał roku 2024. Spółka podkreśla, że pozyskała zamówienia na zadowalającym poziomie.

Niemcy i Austriacy oszczędzają na osłonach

Niemcy i Austriacy oszczędzają na osłonach

Rynek zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych w Niemczech i Austrii przechodzi kryzys. W obu krajach sprzedaż tych wyrobów spadła w 2023 roku po raz pierwszy od wielu lat.

Kooperacja Lanko i Oknoprime

Kooperacja Lanko i Oknoprime

Firma Lanko, polski producent specjalizujący się w produkcji okien i drzwi z PCW oraz aluminium, wykupił 45 proc. udziałów w Oknoprime.

1