Dla Polaków termomodernizacja to głównie wymiana okien

Red.: |Data publikacji:

Atlas zbadał podejście Polaków do termomodernizacji. Z najnowszego raportu wynika, że dla ludzi oznacza to najczęściej docieplenie ścian i wymianę okien.

Atlas przygotował raport pt.: „Zimno, cieplej, gorąco…” w którym prezentuje wyniki badań na temat tego, co ludzie wiedzą o termomodernizacji. Okazuje się, że w ostatnich pięciu latach około 42 proc. ankietowanych przeprowadziło prace w domu, które można zaliczyć do termomodernizacji. Natomiast sam termin termomodernizacja według badań zna 81 proc. ludzi. Największą wiedzę na ten temat mają osoby w przedziale wieku 55-64 – znajomość deklaruje 85 proc. i 35-44 – tu termin termomodernizacja zna 80 proc. badanych.

Ludzie zaliczają do prac termomodernizacyjnych przede wszystkim docieplenie ścian zewnętrznych – tak myśli 69 proc. osób, a potem ocieplenie dachu i wymianę okien – tak uważa 57 proc. ankietowanych. Ponadto ludzie uważają, że termomodernizacja to instalacja odnawialnych źródeł energii, a także wymiana instalacji grzewczej.

Osoby, które zdecydowały się na termomodernizację w ostatnich pięciu latach przede wszystkim docieplały ściany i wymieniały okna – w jednym i drugim przypadku było to po 45 proc. odpowiedzi. Wymiana instalacji gazowej – to 35 proc. wskazań, a docieplenie dachu to 29 proc.

Dlaczego ludzie decydują się na przeprowadzenie termomodernizacji? Z badania Atlasa vwynika, że na pierwszym miejscu jest komfort cieplny, na drugim miejscu znajdują się finanse i oszczędności poniesione na ogrzewaniu. Osoby, które nie zdecydowały się na termomodernizację w 36 proc. podawały odpowiedź, że nie widzą takiej potrzeby. Ok. 25 proc. odpowiedzi to zbyt wysokie koszty prac termomodernizacyjnych. Brak wiedzy jak zrealizować prace termomodernizacyjne wskazuje 9 proc. ankietowanych.

Badanie na zlecenie firmy Atlas zostało przeprowadzone metoda CAWI w dniach od 6 do 8 kwietnia za pomocą platformy Omnisury. Przebadanych zostało tysiąc osób w wieku od 30 do 64 lat.

Zobacz również

Sprzedaż okien w Niemczech zależy od landu

Sprzedaż okien w Niemczech zależy od landu

W całych Niemczech w 2023 roku sprzedano o 1,5 mln mniej jednostek okiennych. Jednak dwa kraje związkowe odnotowały wzrost.

Hydro: miniony rok był pełny wyzwań

Hydro: miniony rok był pełny wyzwań

W zakończonym właśnie roku Hydro odnotowało spadek przychodów ze sprzedaży, a także zysków. Na ten wynik wpłynął m.in. spadek cen aluminium.

Sprzedawcy okien: sytuacja się ustabilizowała, ale rynek jest trudny

Sprzedawcy okien: sytuacja się ustabilizowała, ale rynek jest trudny

Handlowcy widzą niewielką poprawę, jeśli chodzi o sprzedaż okien. Dużo klientów korzysta z dofinansowania z programu "Czyste Powietrze".

1