Deklarowane parametry swoje, a rzeczywistość swoje

Red.: |Data publikacji:

Jakość okien jest regularnie sprawdzana przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Informacje o najnowszych wynikach testów można przeczytać w opublikowanym właśnie raporcie.

W raporcie pt.: „Jakość wyrobów budowlanych dostępnych na polskim rynku w latach 2016-2020” przeczytamy między innymi o tym, jak prezentuje się jakość stolarki budowlanej w Polsce. Przebadane zostały drzwi zewnętrzne i wewnętrzne oraz okna pionowe i dachowe. Liczba próbek była stosunkowo niewielka, wynosiła od 2 do 8 rocznie, w sumie przetestowane zostały 22 produkty. Sprawdzane były właściwości użytkowe wyrobu i weryfikowane z deklarowanymi cechami przez producenta. W przypadku stolarki cechy, które najczęściej nie zostały spełnione, to wodoszczelność, odporność ogniowa i wartość współczynnika przenikania ciepła (cecha niespełniona w większości przypadków).

Jakość materiałów budowlanych, w tym okien i drzwi regularnie sprawdzają Wojewódzkie Inspektoraty Nadzoru Budowlanego. Te dane zbiera następnie Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, a wyniki są potem publikowane na stronie www.gunb.gov.pl/probki. Najnowszy raport, który przygotowany został przez Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa pokazuje dane na dzień 15 września 2021 r.

Współczynnik izolacyjności termicznej jest parametrem, którego wysokość określają przepisy budowlane. Najnowsze wymogi obowiązują od stycznia 2021 r. Okna powinny mieć współczynnik nie większy niż 0,9 W/m2K, a drzwi 1,3 W/m2K. Z kolei w budynkach remontowanych inwestorzy mogą otrzymać wsparcie finansowe z programu Czyste Powietrze, gdy stolarka również spełni określone wymogi izolacyjności termicznej.

Pojawiają się sygnały z rynku, że zdarzają się sytuacje, w których producenci deklarują wysokie parametry termiczne na produkty, które oferowane są od wielu lat i w związku z tym nie spełniłyby aktualnych wymogów np. w programie Czyste Powietrze. Ponoć niektóre firmy z powodów marketingowych zaniżają współczynnik termiczny w deklaracji właściwości użytkowych, jednocześnie odmawiają zaprezentowania badań, na podstawie których uzyskali określony parametr. Wygląda na to, że ten proceder potwierdzają przeprowadzane przez nadzór budowlany testy, których wyniki właśnie zostały zaprezentowane. Jednak uczciwe firmy zauważają, że próbki do badań z rynku powinny być pobierane znacznie częściej, niż zaledwie kilka na rok. Zawyżone współczynniki termiczne deklarują nie tylko producenci okien i drzwi ale i bram.

Zobacz również

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

Grupa ML System opublikowała dane finansowe za rok 2023. W tym czasie wielokrotnie zwiększył się eksport. Natomiast zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zysk brutto oraz EBIDTA zmalały.

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Weinig z siedzibą w Tauberbischofsheim (Niemcy), zawarł umowę z firmą Stähle-Hess, mieszczącą się w Reutlingen (Niemcy). Dzięki niej producent maszyn do obróbki drewna poszerza swoje portfolio produktów.

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

Prez-Met dostarcza od wielu miesięcy nowe maszyny do BRK Windows na Pomorzu. Firma także dostarcza maszyny do Sonarolu.

1