Czy powstaje nowy trend w stolarce?

Red.: |Data publikacji:

Filplast oferuje specjalną nanopowłokę, która oczyszcza powietrze. Pracownicy firmy zademonstrowali aplikację preparatu 6 października na fasadzie hali w Kędzierzynie-Koźlu.

Filplast, producent okien z Głogówka, oferuje od czerwca na polskim rynku specjalną nanopowłokę o nazwie Filplast Pure Air. Nanosi się ją na okna czy fasady, a służy ona do tego, by oczyszczać powietrze z alergenów, wirusów czy grzybów, a także z nieprzyjemnych zapachów oraz, co ważne, smogu. 6 października firma zademonstrowała, jak wygląda aplikacja preparatu na fasadzie hali Widowiskowo-Sportowej „Azoty” w Kędzierzynie-Koźlu. Filplast Pure Air nakładany był za pomocą pistoletu natryskowego na wcześniej oczyszczoną powierzchnię szklaną wewnątrz pomieszczenia. Po 24 godzinach substancja trwale wiąże się ze szkłem, nie można jej zmyć czy usunąć. Firma informuje, że gwarancja działania warstwy na szkle wynosi 30 lat. 

Foto: Filplast

Filplast Pure Air jest nanoszona na nowe okna, które powstają w zakładzie produkcyjnym w Głogówku, ale także na istniejącą już stolarkę okienną, tak jak w przypadku hali „Azoty”. Jest to już kolejny na polskim rynku wyrób połączony z oknem, który służy do oczyszczania powietrza. Od pewnego czasu oferowane są przede wszystkim nawiewniki ze specjalnymi filtrami, teraz powietrze oczyszcza powłoka na szybie. 

Foto: Filplast

Firma informuje, że działanie substancji oparte jest na procesie fotokatalizy. Pod wpływem światła na powierzchni pokrytej powłoką zachodzi reakcja, która sprawia, że zanieczyszczenia w powietrzu zostają przekształcone w nieszkodliwe związki, śladowe ilości dwutlenku węgla i parę wodną. Firma podaje, że 1 mkw. powłoki oczyszcza ok 15 mkw. powierzchni pomieszczenia. Dostawca technologii pochodzi z Austrii, a Filplast otrzymał wyłączność na stosowanie preparatu na terenie Europy Środkowej.

Foto: Filplast

Wykorzystanie zjawiska fotokatalizy w stolarce otworowej nie jest nowe. Kilka lat temu pojawiły się na rynku szyby samoczyszczące Pilkington Aktive. Także wśród osłon mieliśmy oferowaną przez Mol siatkę moskitierową, która ułatwiała czyszczenie. Siatka też działała antybakteryjnie, antywirusowo i antygrzybicznie.

Zobacz również

Okno jako system kontroli energii

Okno jako system kontroli energii

A gdyby okno było czymś więcej niż tylko taflą szkła, która wpuszcza światło do wnętrza lub pozwala cieszyć się widokami? A jeśli to samo okno byłoby zdolne do generowania energii na potrzeby ogrzewania bądź chłodzenia Twojego biura?

Nowatorska fasada grzewczo-chłodząca

Nowatorska fasada grzewczo-chłodząca

Nowatorski materiał, który stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Duke, może zmieniać swoją funkcję w zależności czy chcemy pochłaniać energię słoneczną czy ją odbijać. To może zrewolucjonizować rynek fasad.

Innowacyjne szkło dla biurowców

Innowacyjne szkło dla biurowców

Pilkington stworzył SmartWindow – najnowocześniejszą technologię szklenia, która opiera się na czujnikach, mierzących dane, takie jak światło, jakość powietrza i temperatura.

1