Trwają prace nad zaprzęgnięciem robotyki do prac związanych z montażem okien. Inżynierowie z Carnegie Mellon University we współpracy z YKK AP Inc. chcą stworzyć robota, który będzie w stanie zainstalować okno szybciej niż profesjonalny monter.
Naukowcy zaznaczają, że stworzenie takiego mechanizmu jest dość trudne, bo okno musi być ustawione idealnie w pionie. Szacują, że doświadczony monter poświęca temu zadaniu mniej więcej 15-20 minut. Wykorzystanie robota ma skrócić ten czas do 5 minut.
Robot miałby nie tylko gwarantować większą wydajność, ale i poprawiać bezpieczeństwo. Spadające koszty robotyki miałyby także sprawić, że technologia będzie przynosiła oszczędności związane ze zredukowaniem kosztów zatrudnienia. Jak twierdzi szef zespołu, w niektórych częściach świata brakuje rąk do pracy przy instalacji okien, gdyż jest to zajęcie, które bywa postrzegane jako mało atrakcyjne i w niektórych sytuacjach dość niebezpieczne. „Zatrudnienie” robota jest według niego idealnym rozwiązaniem tego problemu. Jeszcze nie wiadomo, kiedy robot pojawi się na rynku.
CMU i YKK współpracują również nad drugim projektem, tworząc czujnik 3D, który ma na celu ułatwienie pomiarów na placu budowy. Wysokiej klasy skanery laserowe mają kierować na ścianę wiązkę milionów punkcików wykonujących pomiar, co ma skutkować uzyskaniem dokładnego wymiaru w krótkim czasie i właściwie bez wysiłku.
Zobacz również
Wzrosty w segmencie żaluzji zewnętrznych i rolet
Firma Hella, dostawca technik osłonowych, podsumowała miniony rok pod względem handlowym. Przedsiębiorstwo w tym okresie osiągnęło najwyższe w historii wyniki ze sprzedaży.
Lamilux zbliżył się do granicy 400 mln euro
Grupa Lamilux osiągnęła dwucyfrowe wzrosty przychodu w sezonie 2022. Dla specjalizującej się w produkcji świetlików dachowych firmy były to rekordowe wyniki.
Sanok Rubber zakończył 2022 r. wzrostem sprzedaży
Sanok Rubber podsumował 2022 r. pod kątem handlowym. Spółka osiągnęła niemal 20-procentowy wzrost sprzedaży w porównaniu do 2021 r.