Czy okna będą montowane przez roboty?

Red.: |Data publikacji:

Trwają prace nad zaprzęgnięciem robotyki do prac związanych z montażem okien. Inżynierowie z Carnegie Mellon University we współpracy z YKK AP Inc. chcą stworzyć robota, który będzie w stanie zainstalować okno szybciej niż profesjonalny monter.

Naukowcy zaznaczają, że stworzenie takiego mechanizmu jest dość trudne, bo okno musi być ustawione idealnie w pionie. Szacują, że doświadczony monter poświęca temu zadaniu mniej więcej 15-20 minut. Wykorzystanie robota ma skrócić ten czas do 5 minut.

Robot miałby nie tylko gwarantować większą wydajność, ale i poprawiać bezpieczeństwo. Spadające koszty robotyki miałyby także sprawić, że technologia będzie przynosiła oszczędności związane ze zredukowaniem kosztów zatrudnienia. Jak twierdzi szef zespołu, w niektórych częściach świata brakuje rąk do pracy przy instalacji okien, gdyż jest to zajęcie, które bywa postrzegane jako mało atrakcyjne i w niektórych sytuacjach dość niebezpieczne. „Zatrudnienie” robota jest według niego idealnym rozwiązaniem tego problemu. Jeszcze nie wiadomo, kiedy robot pojawi się na rynku.

CMU i YKK współpracują również nad drugim projektem, tworząc czujnik 3D, który ma na celu ułatwienie pomiarów na placu budowy. Wysokiej klasy skanery laserowe mają kierować na ścianę wiązkę milionów punkcików wykonujących pomiar, co ma skutkować uzyskaniem dokładnego wymiaru w krótkim czasie i właściwie bez wysiłku.

Zobacz również

Włosi polubili plastikowe okna

Włosi polubili plastikowe okna

W 2021 r. we Włoszech wzrosło o 16 proc. zużycie PCW w budownictwie. Ten wynik to wzrost popytu na plastikowe okna i drzwi.

Eko-Okna nie będą finansowały obwodnicy Raciborza

Eko-Okna nie będą finansowały obwodnicy Raciborza

Eko-Okna wycofały się z finansowania budowy obwodnicy. Firmie nie odpowiada przebieg zaproponowanej trasy. Projekt budowy może przez to upaść.

ASSA ABLOY inwestuje w produkcję drzwi p-poż.

ASSA ABLOY inwestuje w produkcję drzwi p-poż.

Assa Abloy Mercor Doors inwestuje w rozbudowę fabryki w Dobrzeniu Wielkim pod Opolem. Efektem wdrożenia automatyzacji produkcji będzie podwojenie aktualnych mocy i, pomimo automatyzacji, zwiększanie zatrudnienia o 10 proc. rocznie.

1