Czy okna będą montowane przez roboty?

Red.: AK |Data publikacji: 2020-08-15

Trwają prace nad zaprzęgnięciem robotyki do prac związanych z montażem okien. Inżynierowie z Carnegie Mellon University we współpracy z YKK AP Inc. chcą stworzyć robota, który będzie w stanie zainstalować okno szybciej niż profesjonalny monter.

Naukowcy zaznaczają, że stworzenie takiego mechanizmu jest dość trudne, bo okno musi być ustawione idealnie w pionie. Szacują, że doświadczony monter poświęca temu zadaniu mniej więcej 15-20 minut. Wykorzystanie robota ma skrócić ten czas do 5 minut.

Robot miałby nie tylko gwarantować większą wydajność, ale i poprawiać bezpieczeństwo. Spadające koszty robotyki miałyby także sprawić, że technologia będzie przynosiła oszczędności związane ze zredukowaniem kosztów zatrudnienia. Jak twierdzi szef zespołu, w niektórych częściach świata brakuje rąk do pracy przy instalacji okien, gdyż jest to zajęcie, które bywa postrzegane jako mało atrakcyjne i w niektórych sytuacjach dość niebezpieczne. „Zatrudnienie” robota jest według niego idealnym rozwiązaniem tego problemu. Jeszcze nie wiadomo, kiedy robot pojawi się na rynku.

CMU i YKK współpracują również nad drugim projektem, tworząc czujnik 3D, który ma na celu ułatwienie pomiarów na placu budowy. Wysokiej klasy skanery laserowe mają kierować na ścianę wiązkę milionów punkcików wykonujących pomiar, co ma skutkować uzyskaniem dokładnego wymiaru w krótkim czasie i właściwie bez wysiłku.

Zobacz również

Secil rozważa produkcję uszczelek w Polsce

Secil rozważa produkcję uszczelek w Polsce

Secil podsumował miniony rok. Firma odnotowała wzrost kolejny rok z rzędu. W minionym sezonie wzrost wartości sprzedaży był o 19 proc.

NSG będzie korzystać w Polsce z zielonej energii

NSG będzie korzystać w Polsce z zielonej energii

NSG w Polsce korzystać będzie z energii odnawialnej. Firma podpisała właśnie umowę na zakup energii wytwarzanej z farm wiatrowych w naszym kraju.

Ceny okien spadły na początku roku

Ceny okien spadły na początku roku

Centrum Analiz Branżowych regularnie monitoruje ceny okien w Polsce. Najnowsza analiza wskazuje, że ceny okien nie tylko przestały rosnąć, ale wręcz spadły w porównaniu z jesienią 2021 roku.

1