Czy okna będą montowane przez roboty?

Red.: |Data publikacji:

Trwają prace nad zaprzęgnięciem robotyki do prac związanych z montażem okien. Inżynierowie z Carnegie Mellon University we współpracy z YKK AP Inc. chcą stworzyć robota, który będzie w stanie zainstalować okno szybciej niż profesjonalny monter.

Naukowcy zaznaczają, że stworzenie takiego mechanizmu jest dość trudne, bo okno musi być ustawione idealnie w pionie. Szacują, że doświadczony monter poświęca temu zadaniu mniej więcej 15-20 minut. Wykorzystanie robota ma skrócić ten czas do 5 minut.

Robot miałby nie tylko gwarantować większą wydajność, ale i poprawiać bezpieczeństwo. Spadające koszty robotyki miałyby także sprawić, że technologia będzie przynosiła oszczędności związane ze zredukowaniem kosztów zatrudnienia. Jak twierdzi szef zespołu, w niektórych częściach świata brakuje rąk do pracy przy instalacji okien, gdyż jest to zajęcie, które bywa postrzegane jako mało atrakcyjne i w niektórych sytuacjach dość niebezpieczne. „Zatrudnienie” robota jest według niego idealnym rozwiązaniem tego problemu. Jeszcze nie wiadomo, kiedy robot pojawi się na rynku.

CMU i YKK współpracują również nad drugim projektem, tworząc czujnik 3D, który ma na celu ułatwienie pomiarów na placu budowy. Wysokiej klasy skanery laserowe mają kierować na ścianę wiązkę milionów punkcików wykonujących pomiar, co ma skutkować uzyskaniem dokładnego wymiaru w krótkim czasie i właściwie bez wysiłku.

Zobacz również

Webinar Koalicji Termomodernizacji już dziś o 10:30

Webinar Koalicji Termomodernizacji już dziś o 10:30

W związku z pogarszającą się koniunkturą w branży stolarki firmy muszą poszukiwać nowych możliwości zdobycia klientów. Jedną z nich jest powstająca właśnie Koalicja Termomodernizacji, o której opowiemy podczas dzisiejszego webinarium, które rozpocznie się o godz. 10:30.

Press Glass gigantem wśród inwestorów zagranicznych

Press Glass gigantem wśród inwestorów zagranicznych

Press Glass to jeden z największych inwestorów zagranicznych. Firma należy do czołowych inwestorów w krajach Europy Środkowo Wschodniej.

Październik był kiepski dla okien i dla drzwi

Październik był kiepski dla okien i dla drzwi

Najnowszy Biuletyn Kwartalny Stolarki, opracowany przez CAB po III kwartale br., przynosi informacje o dobrych wynikach produkcji i eksportu okien w naszym kraju. Pokazuje też dużo gorsze wyniki segmentu drzwi.

1